3 aylar salı günü başlıyor

adminGüncel0 Yorum 176 Kez Okundu21 Mayıs 2012

3 aylar salı günü başlıyor

Arınma, bağışlanma ve ibadette yoğunlaşma ayları olarak bilinen üç aylar yarın başlıyor. Perşembe günü Regaip Kandili, 16 Haziran’da ise Miraç Kandili…

Kameri ayların yedincisi olan Recep ile başlayan, Şaban’la devam eden ve Ramazan ile son bulan ayların toplu adı olarak da tanımlanan üç ayların ilki Recep ayının ilk cuma gecesi, 24 Mayıs Perşembe akşamı, üç ayların da müjdecisi Regaip Kandili olarak kutlanacak.

Kandil gecelerinden dördü yine bu aylarda bulunuyor. Recep ayının 27. gecesi olan 16 Haziran’da da Mirac Kandili kutlanacak. Arınma, bağışlanma ve ibadette yoğunlaşma ayları olarak bilinen üç aylar için Peygamber Efendimizin ”Recep, Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan ümmetimin ayıdır” diye, ayrıca ”Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a yetiştir” diye dua ettiği rivayet edilir.

RECEP AYINDA ORUÇ TUTMANIN FAZİLETİ

Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in Recep ayı ve Recep ayında tutulacak oruç hakkında şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

-“Recep Allah’ın ayıdır; Şaban benim ayımdır, ramazan ise ümmetimin ayıdır”. Recep ayının niçin Allah’ın ayı olduğu sorulduğunda: -“Çünkü bu ayda özellikle mağfiret boldur. Bu ayda, halkın kan dökmesine mani vardır. Bu ayda, Allah-ü Teala, Peygamberlerinin tövbelerini kabul buyurmuştur. Allah-ü Teala bu ayda, peygamberlerini düşmanlarından korumuştur. Birkimse, recep ayını oruçlu geçirirse, Alla-ü Teala üç şeyi onun için gerekli kılar. Şöyle ki:

-Geçmiş günahlarının tümünü bağışlar.

-Kalan ömrünün temiz geçmesini temin eder.

-Büyük huzura çıkılan kıyamet gününün susuzluğundan da onu emin kılar.”;

Resuhullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem’e sorarlar:

“Ya Resulullah Recep ayının tümünü oruçlu geçirmeye gücüm yetmez.

– O halde, ilkinden bir gün, ortasından bir gün, sonundan da bir gün tutarsın. Böyle ettiğinde ayın tümünü oruçlu geçirmiş olursun. Zira, yapılan iyilikler on misli sevap getirir”.

ORUÇ TUTACAKLARA UZMAN ÖNERİSİ

Sıcak mevsime denk gelen Recep ayı günlerini rahat geçirilebilmeniz için bazı sağlık kurallarına daha fazla uymanız gerekiyor. Uzmanlar, özellikle kalp, tansiyon ve diyabet hastalarının, sıcak yaz günlerinde oruç tutarken çok dikkatli olması gerektiğini belirtiyor.

BOL BOL SU TÜKETMELİSİNİZ

” Sıcak çarpması, ishal, baş dönmesi gibi şikayetler de yine yaz aylarında daha yoğun görülen durumlardır. Özellikle yaşlı bireylerin oruç tutarken, ani hareketlerden kaçınmalarını, denge problemi olanların daha yavaş hareket etmelerini öneriyoruz. Yaşlılarda düşme ciddi sağlık problemleri yaratabileceğinden bu konuda dikkatli davranmaları gerekir. İftar vaktinden itibaren sahur zamanına kadar bol su tüketilmesini önermekteyiz. Oruç tutarken sağlıklı kalmayı da başarabilmeliyiz. Akşam saatlerinde yenilecek ağır yemeklerin kilo problemi, kolesterol yüksekliği ve kronik hastalığı olanlarda problem yaratabileceğini göz ardı etmemeliyiz.”

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

3 aylar salı günü başlıyor Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.