4+4+4 protestosuna damgasını vuran kare

adminGüncel0 Yorum 161 Kez Okundu30 Mart 2012

4+4+4 protestosuna damgasını vuran kare

Kamu Emekçileri sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyelerinin Başkent Ankara’da iki gün devam eden 4+4+4 teklifini protesto eylemi 29 saatlik bekleyişin ardından polis müdahalesiyle sona erdi. Geceyi -5 derece soğukta yaktıkları ateşlerle Kızılay’da geçiren eylemciler dün tazyikli su ve biber gazıyla dağıtıldı.

Eylemin ikinci gününde polis gruba saat 11.00’a kadar dağılması uyarısı yaptı. Süre daha sonra 14.00’a uzatıldı. Ancak eylemciler 4+4+4 görüşmelerinin başladığı saatte meclis önünde açıklama yapmak için ısrarcı oldu. Saat 15.00 sularında grubun meclise doğru hareketlenmesi üzerine polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. KESK’nin iki gün olarak planladığı eylem 29 saatin sonunda dağıtılmış oldu.

EYLEMDE DİŞLERİ KIRILDI

Müdahale sırasında çıkan arbedede çok sayıda sendika üyesi yaralandı. KESK Genel Sekreteri Dr. İsmail Hakkı Tombul’un dişleri kırılırken BDP’li Ertuğrul Kürkçü ve Sabahat Tuncel’de tazyikli su ve gaz ile yere yıkıldı. Bir KESK üyesi hastaneye kaldırıldı. Müdahalenin ardından eylemciler Tandoğan’da bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

“EMEKÇİLERE SALDIRI”

“AK Parti eli ile giydirilmek istenen eğitimi piyasalaştıran, gerici, muhafazakar, otoriter, neoriberal, eğitim sistemini istemiyoruz. Biz özgür aydınlık beyinler istedik. KESK’çiler gibi bir nesil yetişsin istedik. AKP dünden beri eylemimize rağmen sesimiz duymayarak çoğunluğa güvenip bu sistemi yasalaştırıyor. Anayasal hakkımız olan seyahat özgürlüğümüz engellendi. Bu ülkenin kolluk kuvvetleri panzerlerle gaz bombalarıyla halka emekçilere saldırıldı” denildi.

GÜVENLİK MÜHENDİSLİĞİ

Ankara Valiliği ise yaptığı açıklamada “Suç işlenmesini önlemeye yönelik stres yönetiminin ve çağdaş güvenlik mühendisliğinin emsalsiz örneğini ortaya koyan Ankara polisi mevzuatta öngörülen tüm görevlerini yerine getirmiştir” ifadesi kullanıldı. (HT)

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

4+4+4 protestosuna damgasını vuran kare Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.