Acı ilacı içerse kurtulacak!

adminEkonomi0 Yorum 217 Kez Okundu25 Ağustos 2012

Euro Bölgesi son iki yılını sürekli Yunanistan ve Yunanistan gibi borçlu diğer üye ülkeleri kurtarma planlarıyla geçirdi. Ancak AB’li yetkililerin asıl sorunu tek tek ülkeleri kurtarmaktan ziyade birliğin ve ortak para birimi Euro’nun hayatta kalmasını sağlamak için kalıcı bir çözüm bulmak. Hem de en kısa sürede. Çözüme yönelik öneriler yok değil ancak mevcut öneriler üzerinde anlaşmak oldukça zor olacağa benziyor. Zira Euro’yu kurtarmak için halen masada bulunan en önemli üç planın hayata geçmesi hem siyasi hem de ekonomik olarak büyük riskleri beraberinde getiriyor. Kısaca tahvil faizlerine üst sınır getirilmesi, yeni kurtarma fonu ESM’ye banka lisansı verilmesi ve ortak tahvil (Eurobonds) olarak özetlenebilen bu üç çözüm henüz her ülkenin onayını almış değil. Altın bir yolun bulunmadığı çözüm aşamasında Avrupalılar açısından karar verilmesi gereken asıl konu mevcut kötüler arasından en iyisini seçmek olacak. Uzmanlar buna benzer adımların bölge genelinde önceden hiç denenmediği uyarısında bulunarak her önerinin çok sayıda hesaplanamaz yan etkisinin bulunduğuna işaret ediyor. AB’de toplantı trafiği devam ederken çözüme yönelik acı ilacı kimlerin nasıl yutacağı merakla bekleniyor.

ALMANLARIN DİRENİŞİ DEVAM EDİYOR

Euro Bölgesi’nde iflas söylentileri kol gezerken Euro’nun kurtulmasına yönelik çok sayıda plan da farklı platformlarda hararetle tartışılıyor. Gündemde kalan ve üzerinde en çok tartışılan üç çözüm önerisine bakıldığında AB Merkez Bankası’nın her türlü adımda başrolü üstleneceği anlaşılıyor. Planların bir diğer ortak noktası ise gündeme gelen her öneriye Almanların şiddetle karşı çıkıyor olması. Berlin’in en büyük korkusu olan ECB’nin bağımsızlığını yitirme tehlikesi neredeyse gerçekleşmek üzere.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) borçlanma faizlerine üst sınır getirecek. Ülkeler arasında borçlanma maliyeti farkı kalkacak. Spekülasyon bitecek.

1. ilaç Faize üst sınır
AB’nin yeni kurtarma fonu ESM’ye sınırsız kapital gücü sağlamak için banka lisansı verilecek. Fon tüm ülkelere destek verecek güce ulaşacak.

Yan etkisi: Güvensizlik

Faizler için üst sınırın belirlenmesinde siyaset devreye girecek. ECB’nin bağımsızlığı tehlikeye girecek. Güvensizlik sorunu yine gündeme gelecek.

2. ilaç ESM banka olacak
AB’nin yeni kurtarma fonu ESM’ye sınırsız kapital gücü sağlamak için banka lisansı verilecek. Fon tüm ülkelere destek verecek güce ulaşacak.

Yan etkisi: ECB biter
ESM’nin banka olması demek ECB’nin para basmaya başlaması anlamına gelecek. Borçlu ülkeler Almanya’nın teminatını kullanarak borç alacak.

3. ilaç Ortak tahvil
Eurobonds adı verilen ortak tahvil adımıyla artık tek tek arz edilen ülke tahvilleri tarih olacak. Piyasalara ‘Biz artık tek yumruğuz’ mesajı verilecek. 3. ilaç ESM banka olacak Ortak tahvil

Yan etkisi: Borç patlar
Ülkelerin piyasalardan borçlanma sorunu ortadan kalkacağı için mali disiplin de tarih olacak. AB’ye, Amerikan tarzı borçlanma modeli gelecek.

 

Anahtar Kelimeler euro, almanya, merkel, angela merkel

Etiketler: , , ,

Acı ilacı içerse kurtulacak! Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.