Ahmet Davutoğlu’ndan açıklamalar

adminGüncel0 Yorum 292 Kez Okundu30 Kasım 2012

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Filistin’in Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) başvurma hakkını kullanmaması için yapılan baskılara ilişkin, “Bunu kullanmasını istemeyenlerin İsrail’e de dönüp artık şu yerleşimleri durdur da Filistin Devleti bu yola başvurmasın demeleri lazım” dedi.

CİDDİ BİR SÜREÇ BAŞLADI

Davutoğlu, New York Türkevi’nde gazatecilere yaptığı açıklamada, Filistin’in daha önce BM’de devlet statüsüyle yer almadığını kaydederek, son yıllarda Türkiye’nin de açık desteğiyle ciddi bir sürecin başladığını vurguladı.

FİLİSTİN OTORİTESİ YERİNE FİLİSTİN DEVLETİ

Alınan kararla “Filistin otoritesi” yerine artık “Filistin Devleti”nin olacağını belirten Davutoğlu, “Artık BM’de özel statüye sahip bir Filistin Devleti var” dedi.

“DEVLET TOPRAĞI İŞGAL EDİLİYOR”

Filistin’in yarın sabahtan itibaren “Filistin Devleti” unvanını kullanmaya başlayacağını ifade eden Davutoğlu, “Bu önemli bir aşama. Bu artık ortada bir devlet vakasının olduğu ve bir devletin toprağının işgal edildiği gerçeğinin gözardı edilemeyeceğini gösteriyor. Tablo bu şekilde hukukileşmiş oluyor” diye konuştu.

“FİLİSTİN DAVASI ARTIK BM DAVASIDIR”

138 “evet” oyunu da değerlendiren Davutoğlu, “Bu şu demektir: Uluslararası toplum kahir ekseriyetiyle artık Filistin davasını bir BM davası olarak benimsemiş demektir. Bu kadar yüksek bir oy oranını bir çok kişi beklemiyordu” dedi.

“ELLE TUTULUR İLK NETİCE”

Bu oy oranının Filistin halkının zaferi olduğunu dile getiren Davutoğlu, “Çok büyük ıstıraplar çekmiş olan Filistin halkı, bu uğurda şehitler vermiş olan Filistin halkı bugün ilk defa BM’den elle tutulur bir netice almış oldu” diye konuştu.

“FİLİSTİN’E BASKI YAPMAKLA OLMAZ”

Gazetecilerin, bazı ülkelerin Filistin’den Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvurmamasını istediğini hatırlatarak, “bu konuda verilen bir söz var mı?” sorusu üzerine Davutoğlu şunları söyledi:

“Hayır öyle bir garanti verilmedi. Verilmesi de doğru değil. Filistin devleti, üye olunan statüyle, devlet olarak kabul edildiğinde doğacak haklarını her an kullanma hakkına sahiptir. Ama bunu kullanır ya da kullanmaz bu Filistin yönetiminin, Filistin Devleti’nin vereceği bir karar. Bunu kullanmasını istemeyenlerin İsrail’e de dönüp artık şu yerleşimleri durdur da Filistin yönetimi, Filistin Devleti bu yola başvurmasın demeleri lazım. Sürekli dönüp Filistinlilere baskı yapmakla bölgede barış kurulmaz. Hep Filistinliler üzerine baskı uygulandı hep onlara ‘müracaat etmeyin başınıza şu gelir, şunu yapmayın şu sonuç doğar’ dendi. Peki İsrail’in yaptığı hukuk dışı uygulamaların müeyyidesi ne? O müeyyide yok. Şimdi bir müeyyide doğmuş oluyor aslına bakarsanız. Yani Filistin Devleti bu işlenen suçlar dolayısıyla mahkemeye başvurabilir. Başvurur mu? O, onların vereceği karar. Kimse artık bundan sonra böyle bir sınırlama getiremez.”

“ÖNCELİK FİLİSTİN UZLAŞISINDA”

Yarından itibaren öncelikle Filistinliler arasında bir uzlaşı sürecinin başlaması gerektiğini ifade eden Davutoğlu, “Bugün Filistinliler için bir düğün günüdür bir bayramdır. Ama bütün Filistinlilerin bunu kutlayabiliyor olması lazım. Dolayısıyla önemli olan Filistinliler arasındaki birliğin beraberliğin sağlanması” dedi.

BM’de hukuki bir karar alındığını belirten Davutoğlu, bunun alana da yansıması ve Filistin Devleti’nin sınırlarının belli olması ve bu sınırlara herkesin saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

Davutoğlu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın ilk ziyaretlerden birisini de Türkiye’ye yapmayı planladığını sözlerine ekledi.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Ahmet Davutoğlu’ndan açıklamalar Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.