AK Partili Çelik: BM’yi göreve çağırıyoruz

adminGüncel0 Yorum 115 Kez Okundu16 Temmuz 2012

AK Partili Çelik: BM'yi göreve çağırıyoruz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, ”AK Parti olarak Suriye’deki akan kanın durması için uluslararası toplumu ivedilikle kolektif bir tavır almaya ve harekete geçmeye çağırıyoruz. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi artık varoluşunun gereğini yerine getirmelidir” dedi.

SON KATLİAMDA 305 KİŞİ ÖLDÜ

Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, Suriye’de Esad ve Baas rejiminin katliamlarına, 12 Temmuz perşembe gecesi Hama Tremse’de yaşanan vahşetle bir yenisinin daha eklendiğini belirtti. Hama’nın 25 kilometre kuzeybatısındaki Tremse kasabasında aralarında kadın ve çocukların da olduğu sivillerin hunharca katledildiğini ifade eden Çelik, Suriye Ulusal Konseyi’nin son açıklamasına göre katliamda 305 sivilin öldüğünü vurguladı.

30 YIL ÖNCEKİ KATLİAMI HATIRLATTI

Halkın üzerine ağır makineli silahlarla ateş açıldığına, sonra da Esad’a bağlı Şebbiha milislerinin sivilleri acımasızca katlettiğine işaret eden Çelik, Baas rejiminin, Hafız Esed’in emriyle 1982 yılında yine Hama’da 30 binden fazla sivili katlettiğini dile getirdi. 30 yıl önce de muhalifleri sindirmek için Hafız Esed’in kardeşi Rıfad Esad’a bağlı birliklerin kenti kuşatarak tarihe ”Hama Katliamı” olarak geçen saldırıyı düzenlediğini vurgulayan Çelik, şöyle dedi:

BM’Yİ GÖREVE ÇAĞIRDI

“Şimdiye kadar bu zulme sessiz kalanlar, siyasi yahut ekonomik çıkarları için Baas rejimini desteklemeye devam edenler, Tremse katliamından sonra Suriye’de Esad yönetimine son vermek ve kanı durdurmak için daha çok sorumluluk almak zorundadırlar. AK Parti olarak Suriye’deki akan kanın durması için uluslararası toplumu ivedilikle kolektif bir tavır almaya ve harekete geçmeye çağırıyoruz. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi artık varoluşunun gereğini yerine getirmelidir. Daha fazla zaman kaybetmek, yeni katliamların da önünü açmaktır. Nitekim bütün dünya görmüştür ki Esed rejimi, sivil, kadın çocuk demeden kendi halkını katletmekten vazgeçmeyecektir.”

Etiketler: , , , , ,

AK Partili Çelik: BM’yi göreve çağırıyoruz Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.