Akşaner: Çiller için askerler silah arkadaşı gibiydi

adminGüncel, Siyaset0 Yorum 203 Kez Okundu19 Temmuz 2012

Akşaner: Çiller için askerler silah arkadaşı gibiydiMeclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’na 28 Şubat dönemi aktörlerinin verdiği ifadeler gündem oluşturmaya devam ediyor. Komisyona ifade veren isimlerden biri olan Refah-Yol döneminin İçişleri Bakanı Meral Akşener 28 Şubat’ta MGK kararlarını imzalamayıp Çankaya’nın kapısında “Biz bunları imzalamıyoruz kardeşim” diyerek istifa edebileceklerini; ancak bunu yapamadıklarını söyledi.

Yeni Şafak’ın haberine göre; Akşener, hala Çankaya Köşkü’nün kapısında neden istifa etmediklerinin acısını içinde duyduğunu dile getirdi. Akşener’in komisyona verdiği ifadenin çarpıcı bölümleri şöyle:

RAHMETLİ ERBAKAN’I YALNIZ BIRAKTILAR

“(MGK kararları) 24 madde ve çok keskin cümlelerle, yani kelimelerin seçimi falan çok keskindi. Sonra, orada 18 maddeye düşürüldü ve daha muğlâk ifadelere veya daha rencide etmeyecek kelimelerle ifade edilecek bir noktaya getirildi. Orada sivil kanat tarafından bir direnç gösterildi; sonrasında imzalanmadan çıkıldı ama mutabakatımtırak bir konu oluştu. Oradan imzalanmadan çıkıldı, sonrasında Rahmetli Hoca siyaset kurumunun önemli aktörleriyle görüştü, onlar onu yalnız bıraktılar, Meclis’in kararına getirilemedi. Bir hafta sonra, önce Sayın Tayan imzalamıştı, biz bekledik o görüşmelerin sonucunu. Bana da denmişti ‘sen imzalamayacaksın’ diye. Samsun’daydım, Sayın Çiller beni aradı, ‘Hoca imzaladı, sen de imzalayabilirsin’ diye, ondan sonra ben Samsun’dan döndüm, geldim ve imzaladık. Fakat asıl dediğim gibi yani o karaların içindeki en önemli konu sekiz yıllık kesintisiz zorunlu eğitim ve Kur’an kursları meselesiydi.”

ÇİLLER İÇİN SİLAH ARKADAŞI GİBİYDİ

“Tansu Hanım terör mücadelesinden dolayı askerleri silah arkadaşı gibi falan hissediyordu. Rahmetli Hoca da ‘Her istediklerini verdik, onlar bizi seviyor; zaten çöken DYP olduğu için… Dolayısıyla bizimle bir mesele yok, aslında problem DYP.’ gibi bir anlayışın içindeydi. Şimdi, yani ben Hoca’ya gelip, silah zoruyla bunu imzala, Tansu Hanım’a veya bana, böyle bir şey olmadı. Ama öyle bir sıkışmışlık yapıldı ki ‘imzaladın imzaladın, imzalamadın istifa et git’ noktasına geldi. İktidar da istifa etmedi. Yani ana noktası bu.”

Etiketler: , , , , ,

Akşaner: Çiller için askerler silah arkadaşı gibiydi Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.