Altında yükselişin sonu mu geldi?

adminEkonomi0 Yorum 602 Kez Okundu5 Ocak 2013

Son günlerde sert geri çekilmenin yaşandığı altın fiyatlarında yükselişin sonuna mı gelindi?

FOMC tutanaklarında FED’in parasal genişlemeyi 2013 yılında bitirebileceğinin yer almasının ardından altın 2004’ten bu yana en uzun süreli düşüşünü yaşarken, gümüş Ağustos’tan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

ABD’de para politikası kararlarının alındığı Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FMOC) 11-12 Aralık toplantısının dün yayınlanan tutanakları, FED yöneticilerinin ayda 85 milyar dolar tutarında gerçekleştirilen tahvil alımlarının ne zaman sona erdirileceği konusunda görüş ayrılıkları yaşadıklarını ortaya koydu.

Altını fiyatlarını destekleyen faktörlerden biri olan parasal genişlemenin sekteye uğrama ihtimali, altında satışların sertleşmesine neden oldu, dolar ise zayıfladı.Altın-Fiyatları

Spot altının onsu Ekim ayında gördüğü 1,792 dolar seviyelerinden hızlı bir şekilde aşağı geldi ve dün 1,628 dolara gerileyerek 21 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Piyasa uzmanları, son günlerde sert geri çekilmenin yaşandığı altın fiyatlarının olası seyrine ilişkin değerlendirmelerde bulundular.

‘ARTIK ALTININ 2000 DOLARLARI GÖRMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

Altın Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, ABD’de dün akşam açıklanan FED’in son toplantı tutanaklarında parasal genişlemeyi senenin ortalarında sonlandıracağı görüşünün yer almasının ardından altın fiyatlarının gerileme eğilimine girdiğini ve spot altının onsunun 1,600 dolara kadar gerileyebileceğini belirtti.

Yıldırımtürk, 2013’te Obama’nın ikinci döneminde parasal genişlemeye fazla başvurulmayacağını, seçim öncesinde seçim atmosferini bozmamak için 3. parasal genişlemeyi ucu açık olmak üzere karar verdiklerini, ucu açık olmanın her an bu karardan dönülebileceği anlamı taşıdığını ifade etti.

İçeride de altına halk tarafından talebin söz konusu olmadığına değinen Yıldırımtürk, döviz fiyatlarında istikrarlı seyir olduğunu belirtti. Altının yanısıra diğer metallerde de gerileme görüldüğünü bildiren Yıldırımtürk, tamamıyla parasal genişlemenin sona ereceği ve parasal genişlemeye rağmen enflasyonda ve faizlerde artış olmadığı, parasal genişlemenin bir işe yaramadığının da görüldüğünü söyledi. Dalgalı seyrin bir süre daha devam edeceğini ifade eden Yıldırımtürk, mali uçurumla ilgili özellikle harcama kalemlerindeki düzenlemelerin Şubat ayında yapılacağını, o süreçte yine tartışmalarla spekülatif hareketlerin görülebileceğini ama altının 2000 dolarları görmesinin mümkün olmadığını,ilk etapta 1700-1735 dolar seviyesine gerileyeceğini, devamı halinde1.600 sonra da 1.530 dolar/ons seviyelerine kadar yılın ilk çeyreğinde veya ilk yarısında görülebileceğini söyledi.

”ALTIN 1,430 DOLAR SEVİYESİNE DÖNECEK”

Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte, dün açıklananan FOMC tutanaklarında, FED’in bilanço genişlemesinin/ayda 85 milyar USD tahvil alım programının 2013 senesinde sona erebileceği düşüncesi ortaya çıktığından beri ons altında yaşanan satışların devam etmesini beklediğini belirtti.

Altının 2012 Temmuz’unda başlayan yukarı hareketinin de katalizörünün FED’in yeni parasal genişleme beklentileri olduğunu kaydeden Ökte – bu beklentiler gerçekleşti, ons altın $1550’den $1800’e satın alındı. Şimdi bu hareketin geri dönüşünde de katalizör FED – bu sefer de Aralık’ta açıklanan yeni istihdam oranı fiyatlaması içinde, güçlü makro verilerin devam etmesi ve 2013’te FED bilançosu büyümesinin durmasının sorgulandığını ifade etti.

FED bilançosunun dört senede yüzde 369 büyüdüğünü bildiren Ökte, ”Bu dönemde ons altın fiyatı $880’den $1900’e kadar yükseldi. Bu yükseliş enflasyonist baskılar olmadan gerçekleşti. Dün gece itibariyle altın fiyatının yukarı gitmesindeki en büyük etkenin ortadan bu sene içinde kalkıp kalkmayacağını sorgulamaya başladık – Merkez Bankaları altın alımlarına devam etse de, altının son yukarı trend’inin bu sorgulama içinde aşağı kırılması ve tekrar $1550 seviyesinin test edilmesini bekliyorum. 2013 senesi içinde ABD’den gelen makro veriler (Tarım dışı istihdam/işssizlik oranı/PMI/tüketici güven ve harcama endeksleri/konut satışları) güçlü devam ederse, ons altının Lehman batışından beri içinde bulunduğu yukarı trend’i kırıp, $1430 seviyesine dönmesini bekliyorum. Ons altında dün gece itibariyle yukarı hareketlerin satış fırsatı olarak görülmesi gereken döneme girilmiştir” diye konuştu.

”FED’İN GEVŞEK PARA POLİTİKASI DEVAM EDECEK”

Garanti Bankası Altın Piyasaları Uzmanı Alper Kalyoncu spot altının onsunun 1,620 dolara düştükten sonra toparlandığını kaydederek 1,620-1,630 doların taban olmasını buradan yukarı yönlü hareket olmasını beklediklerini belirtti.

FED Başkanı Bernanke’nin bu hafta ya da haftaya konuşma yapmasının beklendiğine değinen Kalyoncu, Bernanke’nin açıklamalarının altının yönünü belirleyeceğini söyledi.

İşsizlik verilerinin ufak da olsa artış gösterdiğini kaydeden Kalyoncu, verilerde iyileşme olmadığını, bunun da FED’in gevşek para politikasına devam edeceği yönünde bir algı yarattığını bu nedenle altının seyrinin yukarı yönlü olmasını beklediklerini dile getirdi.

Kaynak: thelira.com

Etiketler: , , , ,

Altında yükselişin sonu mu geldi? Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.