Angela Merkel’in beyin takımında 3 Türk kadın

adminGüncel0 Yorum 397 Kez Okundu6 Aralık 2012

Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in lideri olduğu Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) Hannover’de gerçekleşen kurultayında Türk kökenli üç politikacı yönetim ve yürütme kurullarına seçildi.

MERKEL’İN BEYİN TAKIMI

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yeniden genel başkan seçildiği kongrede, daha önce de Berlin eyaletinin Sağlık Bakanlığı Müsteşarı görevini üstlenen Emine Demirbüken-Wegner, 14 kişilik yürütme kuruluna seçildi. Partinin en etkili karar alma organı olan yürütme kurulu, “Merkel’in beyin takımı” olarak nitelendiriliyor.

Bakanlar da kurulda Demirbüken-Wegner, 2004 yılından beri CDU Yönetim Kurulu üyeliği yapıyordu. Aşağı Saksonya eyaletinin Sosyal İşler, Kadın, Aile, Sağlık ve Uyum Bakanı Aygül Özkan ile Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Meclisi Üyesi Serap Güler ise yönetim kuruluna seçildi. Özkan, delegelerin yüzde 76’sının, Güler ise yüzde 74’ünün oylarını aldı. CDU Yönetim Kurulu, aralarında Federal Savunma Bakanı Thomas de Maiziere ve Federal Çevre Bakanı Peter Altmaier’in de yer aldığı 26 kişiden oluşuyor.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Angela Merkel’in beyin takımında 3 Türk kadın Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.