Avrupa’da efkârlanıp Türkiye’de keyiflendi!

adminEkonomi0 Yorum 192 Kez Okundu24 Ağustos 2012

Ağustos 2011’de Diageo tarafından satın alınan Mey İçki, organik satışlarını yüzde 8.3 oranında artırırken, viski gibi daha önce bulunmadığı kategorilerdeki yeni markalarıyla birlikte toplam satışlarını ise yüzde 19 artırdı. Haziran 2011-Haziran 2012 dönemini kapsayan yıllık sonuçlara göre, Diageo’nun global satışları yüzde 6 büyürken, satışların yüzde 40’ını Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkeler oluşturdu.

2010’da cirosunu 766 milyon TL olarak açıklayan Mey İçki’nin yıllık net satışlara katkısı 320 milyon sterlin, yani yaklaşık 912 milyon TL olarak açıklandı. Bu rakamdan yeni markalar çıkartıldığında ise net satışlar 830 milyon TL oldu. Mey İçki’nin pazar payı yüzde 3 artarken, operasyonel kârlılık 270 milyon TL olarak gerçekleşti.

Alkole peş peşe vergi zammı yapılan Türkiye’de Diageo’nun net kârlılığı açıklanmasa da yöneticilerin açıklamaları sonuçlardan memnun olduklarını ortaya koydu. Diageo İcra Kurulu Başkanı Paul Welsh, “Avrupa, her ne kadar bazı ülkelerde ekonomik zorluklar yaşanıyor olsa da, bizim için önemli ve kârlı bir piyasa olmaya devam ediyor. Rusya, Doğu Avrupa ve Türkiye’de çok başarılı seneler geçirdik” dedi. Diageo Avrupa Başkanı Andrew Morgan da, Avrupa’da ekonominin pürüzlü olmaya devam ettiğini belirterek, satış ve kârlılıkta büyümeyi Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerden elde ettiklerini kaydetti.

Gümrük sorunu 396 milyon TL’ye çözülmüş

Diageo, Türkiye ve Tayland’daki gümrük anlaşmazlıklarının çözümü ve SEC ile çeşitli konularda yaptığı anlaşmalar için toplam 396 milyon TL harcadığını açıkladı. Bu bütçenin ne kadarının Türkiye’ye ayrıldığı konusunda ise bilgi verilmedi. Gümrük Müsteşarlığı ile 3 ithalatçı şirket arasında başlayan 500 milyon dolarlık vergi tartışması, Tony Blair’in Tayyip Erdoğan’a mektup yazarak ricacı olmasıyla gündeme oturmuştu.

İTHALDE SATIŞ YÜZDE 28 ARTTI

Alkole peş peşe vergi gündeme oturmuştu. Diageo’nun viskiden votkaya kadar pek çok ithal üründen oluşan uluslararası ürün gamında satışlar yüzde 28 arttı. Geçen yılın ikinci yarısında büyüme yüzde 114, bu yılın ilk yarısında yüzde 12 oldu. Aradaki fark ‘bazı sevkıyatların öne çekilmiş olması’na bağlandı.

Anahtar Kelimeler Mey İçki, içki, alkol

Etiketler: , ,

Avrupa’da efkârlanıp Türkiye’de keyiflendi! Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.