Bakan atama bekleyen öğretmen sayısını açıkladı

adminGüncel0 Yorum 174 Kez Okundu23 Mayıs 2012

Bakan atama bekleyen öğretmen sayısını açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 247 bin atanmayı bekleyen öğretmen olduğunu, bakanlığın ise 116 bin öğretmene ihtiyacı olduğunu söyledi. 

BU SORUN NASIL ÇÖZÜLÜR?

Bakan Dinçer, TBMM Genel Kurulu’nda şöyle konuştu: “Bugün varsayalım ki bu sayının tamamını aldık hatta 20 binde fazlasını aldık. Dışarıda 127 bin aday yine olacak. Öğretmen alarak çözülecek bir sorun değil. Maliye Bakanlığı çalışıyor, yeni kadro çalışması var.”

10 yılda 320 bin öğretmen alındığını belirten Dinçer: “Eğitimden memnun olmak illa devlette öğretmen olacağım demek değildir” diye konuştu.

BAŞÖĞRETMENLİK GELİYOR

Öğretmenler, sınava tabi tutulacak, aldıkları puanlar performansları ile birleştirilecek. Başöğretmenliğe kadar çıkabilecek olan eğitimciler istediği şehirde, istediği okulu tercih edebilecek.

MEB, öğretmenlerle ilgili yeni düzenlemelere gidiyor.Yeni sisteme göre öğretmenler, belirli dönemlerde sınava tabi tutulacak, aldıkları puanlarla başöğretmenliğe kadar yükselebilecek.

KARİYER BASAMAKLARI

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde değişiklik yapacak olan bakanlık, rotasyonu kaldırıp bunun yerine kariyer planlama sistemini getirecek. Bu sisteme göre öğretmenlerin tümü bir basamaktan başlayacak ve basamak atlamak için sınava girecekler. Performansları ile birlikte akademik başarılarının yanı sıra sınavdan aldıkları puana göre yükselecekler ve buna göre ücretleri, sorumlulukları, statüleri, kariyerleri ve hakları artmış olacak. Böylece öğretmen istediği okulu kendi tercih edebilecek. MEB’in uzun süredir üzerinde çalıştığı “Ulusal Öğretmen Stratejisi” sistemine göre, öğretmenler kariyer basamaklarında ilerledikçe kendilerine öncelik hakkı doğacak. Kariyerlerinde ilerleyen başarılı öğretmenler ödüllendirilmiş olacak. Kariyerde en üst seviyelere gelen öğretmenler ise istediği şehirde, istediği okulu tercih edebilecek. Bakanlık bu sistemle birlikte hem öğretmeni geliştirmeyi hem de eğitimdeki kaliteyi artırmayı hedefliyor.

KALİTE ARTACAK

Öğretmenler kariyerinde ilerledikçe eğitimin merkezinde de yer alacak. Sisteme göre öğretmen başöğretmen olduğu takdirde maaşı artacak, haftalık çalışma süresinin yarısında öğrencilere eğitim verirken diğer yarısında yeni öğretmen olanlara hizmet içi eğitimle tecrübelerini aktaracak. Böylece bakanlık başöğretmeni eğitimde söz sahibi yapmayı planlanıyor. Öğretmenlik mesleğini daha nitelikli hale getirmek isteyen Bakanlık, YÖK ile işbirliği yaparak eğitim fakültelerindeki uygulama derslerini artıracak.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Bakan atama bekleyen öğretmen sayısını açıkladı Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.