Bakan Eroğlu’ndan damacana açıklaması

adminGüncel0 Yorum 126 Kez Okundu28 Temmuz 2012

Bakan Eroğlu'ndan damacana açıklaması

Ankara İçme suyu Projesi Gerede Sistemi’nde incelemelerde bulunmak için Gerede’ye gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ümitköy şantiyesinde basın mensuplarıyla birlikte vagona binerek tünel içerisinde incelemelerde bulundu.

Burada yetkililerden bilgi alan Eroğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada tünelin yaklaşık 32 kilometre uzunluğunda olduğunu belirterek, Ankara’nın uzun yıllar su ihtiyacını karşılayacak bu projenin 2014 yılında tamamlanacağını kaydetti.

Türkiye’nin en uzun tünel projesinin burada yapıldığına dikkati çeken Eroğlu, ”Ankara büyüdükçe su ihtiyacı artıyor. Tabi biz de büyük düşünüyoruz. Bu maksatla Gerede’den bu suyu getirmeyi planlamıştık. Bununla ilgili olarak geçmişte projeler yapılmış ancak elektrik enerjisi tüketimi olmasın diye tünel açtık. Yaklaşık 32 kilometre uzunluğundaki bu tünelle, buradan getirilecek suyu, Çamlıdere Barajı’na aktarmak mümkün. Gerçekten bu su Ankara’ya hayat verecektir” dedi.

Bakan Eroğlu, bu tesisle Ankara’nın 2050 yılına kadarki su ihtiyacını karşılayacağını vurgulayarak, şunları söyledi:

”Burada bir reflektör var ve buradan bu sular tünele alınarak suyu Çamlıdere Barajı’na kadar iletiyor. Türkiye’nin en uzun tüneli olduğu için çalışmaların üç noktadan başlamasını istedik. Üç köstebekle tünel açılıyor. Gerçekten bu muhteşem bir proje. Ankara için çılgın projelerden birisi.”

Eroğlu, projenin daha önce düşünüldüğünü ifade ederek, ancak hiç kimsenin buna cesaret edemediğini dile getirdi.

Artık enerji tüketmeden bu suyu Çamlıdere Barajı’na ileteceklerini anlatan Eroğlu, Ankara’da şu anda bir su probleminin olmadığını ancak gelecekteki ihtiyacını karşılamak istediklerini kaydetti.

“ANKARA’NIN SU SIKINTISI YOK”

Bakan Eroğlu, Çamlıdere Barajı’nda yeteri kadar suyun bulunduğunu vurgulayarak, iki yıl kuraklık yaşanması halinde bile Ankara’nın su sıkıntısı yaşamayacağını ifade etti.

Ankara gibi büyük şehirlerde tek bir kaynağa bağlı olmanın yanlış olduğunu belirten Eroğlu, ”İki dikiş, üç dikiş gibi alternatifli kaynakları devreye sokuyoruz. Birinde problem olduğu zaman diğerinden su verilsin. İstiyoruz ki her daim, 24 saat, 365 gün her şehrimizde su aksın” dedi.

Eroğlu, sadece Ankara için değil, bütün Türkiye’de büyük bir çalışma gerçekleştirdiklerini ifade ederek, ”Başbakanımızın talimatıyla nüfusu 100 binden büyük olan şehirlerimize su getirilmesine dair 1053 sayılı kanun değiştirildi. DSİ’nin yükü büyüdü. İçme suları konusunda yükü çok arttı. Biz de bu çerçevede 49 şehrimize su getirdik. Yaklaşık 42 milyon vatandaşımıza ilave su temin ettik. Bu gerçekten çok önemli” diye konuştu.

Bu tür projelere devam ettiklerini dile getiren Bakan Eroğlu, bütün projelerdeki hedeflerinin, 2040, 2050 ve 2060 yılına göre yaptıklarını ifade etti.

“ANKARALILAR, GÖNÜL RAHATLIĞIYLA SU İÇEBİLİR”

Eroğlu, bir basın mensubunun ”Ankaralılar gönül rahatlığı ile su içebilir mi?” sorusu üzerine şöyle konuştu:

”Ankaralılar şu anda bile gönül rahatlığıyla su içebilir. Bazen yanlış haberler çıkıyor. Mesela alüminyum ile ilgili bir takım haberler çıktı. Bunu bende inceledim. Bunlar son derece yanlış haberlerdir. Kalkıp da uzaktaki bir dereden numune alıp bu numune ile değerlendirme yapmak yanlıştır. Ben ASKİ’nin analizlerini kontrol ediyorum ve gelirken de kontrol ettim. Gerek Dünya Sağlık Teşkilatı’nın, gerekse Sağlık Bakanlığı’nın bütün yönetmenliklerini sağlıyor. Bu numunelerin derelerden alma usulü ve tekniği vardır. Her önüne gelen numune alıp da bunu tahlil edip bir takım mesajlar verirse halkta tedirginlik olur.”

Ankara ve İstanbul’un suyu tertemiz olduğunu vurgulayan Eroğlu, ”Ankara ve İstanbul’un suyu pek çok damacana suyundan da daha temizdir. Alüminyum problemi diye de bir problem yoktur. Asıl olan içme suyu arıtma tesisinden çıkan suyun kalitesidir” dedi.

Eroğlu, vatandaşın deposuna ve apartman girişine kadar suyu tertemiz teslim etmenin Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ’nin görevi olduğunu dile getirerek, ”Bir problem yoktur. Ancak vatandaşlar depo yaptırmışsa, bina içerisindeki tesisatında problem varsa onun sorumluluğu, bina sahiplerine aittir” ifadesini kullandı.

Ankara’dan bin 200 noktadan her gün numune alındığını ve şebekelerin kontrol edildiğini belirten Eroğlu, Sağlık Bakanlığı’nın da numune aldığını, dolayısıyla ortaya çıkan yanlış bilgilere mahal verilmemesi gerektiğini söyledi.

Bakan Eroğlu, bu tür yanlış bilgilerin, vatandaşın çok daha büyük bedeller ödeyerek alacağı suların satışına imkan sağladığını kaydetti.

Etiketler: , , , , ,

Bakan Eroğlu’ndan damacana açıklaması Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.