Bakanlardan Uludere’ye ziyaret

adminGenel0 Yorum 295 Kez Okundu16 Ocak 2012

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, F-16 bombalarıyla 35 sivilin öldürüldüğü Şırnak Uludere’ye 3 bakanını gönderdi. Erdoğan, yakınlarını kaybeden ailelere telefonla arayarak başsağılığı diledi: Acımız acımızdır

Bakanların hareket etmesinin ardından BDP Şırnak Milletvekili ve Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, taziyeye gidecek olan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ a çağrıda bulunarak, “Bakanların valiler ve kendilerine yakın korucularla konvoy halinde buraya geleceklerini duyduk. Taziye sahipleri onları şu an istemiyor. Onların sağduyulu olup olayı çözdükten sonra buraya gelmelerini istiyoruz. Biz buradaki gençleri zapt edemeyiz. Herkesin üzerinde silah olur. Büyük bir provakasyonla karşı karşıya kalabiliriz. Onun için bugün gelmesinler” dedi.

Ancak Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Kalkınma Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır’a gitti. 3 bakan, Diyarbakır’dan Şırnak ve olayların yaşandığı Uludere’ye geçti. Bakanlara AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal’da eşlik etti. üç bakan öğleden sonra Uludere’deki tabura ulaştı. Tabura sadece Anadolu Ajansı muhabiri alındı.

AİLELERE BAŞSAĞLIĞI

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, hayatını kaybedenlerin aileleriyle bir araya gelerek taziyelerini iletti. Helikopterle Uludere’ye bağlı Gülyazı köyüne gelen bakanlar, olayda hayatını kaybeden Encü ailesinin yakınlarından Alihan Özhan’ın evine geldi. Olayda yakınlarını kaybedenlerin aileleriyle tek tek görüşerek taziyelerini bildiren bakanlar, ailelere başsağlığı diledi. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, olayla ilgili adli ve idari soruşturmanın başlatıldığını belirterek, ”Gereğinin yapılacağından hiç kimsenin tereddütü olmasın” dedi.

BAŞBAKAN’DAN TELEFON
Bu arada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da telefonla arayarak acılı ailelerden Alihan Özhan ile görüştü. Görüşme sırasında Başbakan Erdoğan, ailelere başsağlığı dileyerek, konuyla yakından ilgilendiğini söyledi. Görüşme sırasında telefonun hoparlörünü açan Özhan, Başbakan Erdoğan’ın sözlerini içeride bulunan ailelere dinletti. Erdoğan bu sırada ailelere seslenerek, ”Acınızı paylaşıyoruz, sizin acınız bizim acımızdır. Bütün yakınlarını kaybeden herkese başsağlığı diliyorum. Konuyla ilgili her türlü çalışma yapılıyor, kimsenin endişesi olmasın, kimse merak etmesin” dedi. Alihan Özhan da ”Sayın Başbakan’ım bunlar sizin çocuklarınız, ailelerini size emanet ediyoruz” diye konuştu.

Bakanların taziye evindeki ziyaretine, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kubbettin Arzu, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Galip Ensarioğlu, Mine Lök Beyaz, Mehmet Süleyman Hamzaoğulları, Oya Eronat, Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Şırnak Valisi Vahdettin Özkan ile köyün ileri gelenleri de eşlik etti.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bakanlardan Uludere’ye ziyaret Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.