Bakanlık sağlığa zararlı 5 su markasını açıkladı!

adminSağlık0 Yorum 384 Kez Okundu29 Temmuz 2012

su icen kizİçinde ‘dışkı’ olduğu gerekçesiyle İstanbul’da halk sağlığını tehdit ettiği belirtilen damacana su markaları teşhir edildi. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tespitin ardından açıklanan listede 5 marka var. Bunlar arasında Aytaç grubunun su kategorisindeki ikinci markası ‘ALPS’ de yer alıyor. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı listeye göre, “”, “”, “ALPS”, “Kenvansaray” ve “” markalarının halk sağlığına zararlı olabilecek  olarak tespit edildi. Bakanlık yapılan analizlerin İstanbul genelinde faaliyette olan 61 dolum tesisinden  markalarını kapsadığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı dün yaptığı yazılı açıklama ile halk sağlığına uygunsuz olan firmaları teşhir etti. Halkın güvenliğini yakından ilgilendiren damacana sularının yakından takip edildiğini belirten Bakanlık, “İçme kullanma sularının takibini düzenleyen mevzuatımız AB standartlarında usul ve esaslar içermektedir. Ambalajlı içme suları da bu çerçevede, halk sağlığı müdürlüklerince ve bakanlığın merkez teşkilatlarınca mevzuata uygun olarak denetlenmektedir. Bu denetimler esnasında su dolum tesislerinden ve piyasadan numuneler alınmakta ve analizler yaptırılmaktadır” dedi.

 var mı?

icme suyu water

Bakanlık tarafından yapılan takiplerde gerek şebeke suları gerekse ambalajlı sularda uygunsuzluk tespit edilmesi halinde, halkın sağlığını korumanın ana hedefi doğrultusunda gerekli adımların bilim adamları ile yakın temas içinde kararlılıkla atıldığının belirtildiği açıklamada, hava sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerinde seyretmesiyle temmuz ayında 81 ilde rutin denetimlerin artırıldığı bildirildi.

Buzada
İstanbul’da faaliyet gösteren Buzada, 2008 yılında kuruldu. Şirketin internet sitesinde, “Buzada suyunun tüm Marmara bölgesinde satış ve pazarlanmasıda ana hedefimizdir” ifadesi yer alıyor. 19 litrelik damacana su üretimi bulunan şirketin fabrikası Silivri’de kurulu. Şirketin sahip olduğu sertifikalar sited sıralanıyor: ISO 22000 Gıda Güvenliği Sertifikası, İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Sertifikası, Akduman Marka Tescil Sertifikası, Buzada Marka Tescil Sertifikası… İnternet sitesindeki en son analiz raporu 10 Mayıs 2012 tarihinde yapılmış ve analiz sonucunun “mevzuata uygun olduğu” belirtilmiş.


Kervansaray tanıtımını internette bir blog adresi üzerinden (günlük) yapıyor. İnternet sitesi olmayan Kervansaray’ın blog sitesinde, “Doğal kaynak suyumuz temizilik açısından olsun servis açısından olsun 1 numaralı hizmet verdiğimize inanıyoruz ve inandırıyoruz” deniliyor.

Erpınar
Şirketin internet sitesinde, “Suyumuz Belgrat Ormanlarının içinden çıkan tarihi Binbaşı Çeşmesi suyunun kaynağından olup 1941 yılında Topçu Taburu Komutanı Kenan Ersezer tarafından bulunmuş ve yıllardır üstün kalitesiyle ün yapmıştır” deniliyor. ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi ve ISO 22000: 2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikalarına sahip olduğu bilgisi var. Şirket 200 CC’lik bardak su, 19 litrelik damacana su ve 19 litrelik geri dönüşümsüz damacana su üretiyor.

Alps
Aytaç Su’yun ikinci kalite  olarak ifade ediliyor. Edinilen bilgilere göre, analiz sonuçlarını bekleyen şirket, Alps Su’nun tanıtımını henüz yapmadı. Alps’in üretimi İstanbul’da yapılıyor. 1994 yılında kurulan Aytaç Su, 1997 yılında Yimpaş Holding bünyesine katıldı. Şirketin Bolu ve Yozgat’ta iki fabrikası bulunuyor.

Yalısu
Şirketin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Istıranca ormanlarının derinliklerinden Quartz Kayalarının arasından kaynayan sulardan üretim yapıyor. Sitede gerekli olan tüm standartlara uyumlu olunduğunu gösteren belgeler yayımlanıyor.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bakanlık sağlığa zararlı 5 su markasını açıkladı! Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.