Bakanlıktan petriot açıklaması

adminGüncel0 Yorum 161 Kez Okundu24 Kasım 2012

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, NTO’dan istenen Patriot füzeleri ele ilgili kararın önümüzdeki hafta çıkmasını beklediklerini belirterek, “Türkiye’nin en geniş alanını korumak için bunların nereye yerleştirileceği konumunda çalışma Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetledi personelimiz tarafından ortaklaşa yapılacaktır” dedi.

“NATO KONSEYİ KARAR VERECEK”

Açılış törenlerine katılmak için karayolu ile Sivas’a gelen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Yılmaz, bir soru üzerine Suriye’deki kritik durum göz önüne alınarak NATO’dan Patriot isteminde bulunduklarını söyledi. Yılmaz, şöyle devam etti: “Başvurduğumuz akşam NATO konseyi acil toplanarak bunu gündemine aldı. Ne kadar geleceğine NATO Konseyi karar verecek. Ancak, ilk toplantıda Türkiye’yi bu füze verme konusunda niyet belirten ülkeler var. ABD, Hollanda, Almanya ‘Verebiliriz’ dedi. Bundan sonraki ilk süreç NATO Konseyi’nin önümüzdeki hafta olacağını düşündüğümüz toplantısında belli olacak. NATO Konseyi karar verecek. NATO’dan yetkililer Türk Silahlı Kuvetleri yetkileri ile birlikte hangi noktalara yerleştirileceği, ‘Türkiye’nin en geniş alanını nasıl koruma altına alabiliriz’ diye teknik bir çalışma yapacaklar. Bir tarafta NATO konseyi var, NATO yetkileri ile birlikte bizim Türk Silahlı Kuvvetleri yetkilileri teknik bir konu olarak değerlendirilecek. Türkiye’nin en geniş alanını koruması amaçlanıyor.”

“ÇALIŞMA ORTAKLAŞA GERÇEKLEŞECEK”

Çalışmanın ortaklaşa gerçekleşeceğini belirten Yılmaz: “Türkiye NATO’nun üyesi. Türkiye sınırlarını korumak aynı zamanda NATO’nun yükümlülüğü. Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı emrinde bu verilecektir. Bu komutanlıkta bizim Türk Silahlı Kuvvekyeni personelimiz de vardır. Dolayısıyla da NATO Türkiye’nin güney sınırlarını ve Türkiye’nin mümkün olan en geniş sahasını korumak için ortak bir çalışma yapacaktır. En geniş koruma hangi alanlarda olursa o noktalara Patriot füzeleri yerleştirilecektir. Bu çalışma ortaklaşa gerçekleştirilecektir.” dedi.

Etiketler: , ,

Bakanlıktan petriot açıklaması Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.