Barzani 4 bin PKK militanını dağdan indirdi

adminGüncel0 Yorum 147 Kez Okundu29 Haziran 2012

Barzani 4 bin PKK militanını dağdan indirdi

Kimisi evlendirildi, kimisi maaşa bağlandı, bir kısmı Türkiye’ye döndü. İşte Barzani-PKK ilişkisinde madalyonun diğer yüzü..

Türkiye 5 yılda 2 bine yakın PKK’lıyı “etkisiz” hale getirirken, Barzani yönetimindeki Kuzey Irak aynı sürede Kandil’den ve çevresinden 4 bin militanı ikna yoluyla indirdi. Dağdan inen militanlar suça karışmamış, çoğunluğu Türkiye sınırları içine girmemiş. PKK’lıların büyük bölümü Kuzey Irak’ta normal hayata döndürülmüş. Bir zamanların militanları şimdi işadamı, güvenlik görevlisi, muhasebeci olmuş. Hatta tatilini Türkiye’de geçirmek isteyenler bile var. Büyük bölümünün Türkiye’yle ilgili korkudan başka olumsuz bir düşüncesi yok. Türkiye’den gelenlere de “toprağım” diye sesleniyorlar.

İKNA EDİP İNDİRİYORLAR

Sabah gazetesinden Metin Can, Erbil’de Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin birçok üst düzey yöneticisiyle bir araya gelme fırsatı buldu.

ıldı.”

PKK’lıları dağdan indirmede birçok yöntemin kullanıldığını da öğreniyoruz. Barzani Hükümeti dağdan inenleri evlendirip, maaşa bağlıyor. Bazı durumlarda kendi ordusunda da istihdam ediyor. Bu imkânlar duyuldukça örgüt çözülüyormuş.

KANDİL CAFE BULUŞMA MERKEZİ

Bölgedeki haber kaynaklarım ve Erbil doğumlu taksici Adil ile birlikte birkaç telefon sonrası Kandil’den Erbil’de dönen eski PKK’lıları bulduk. Adil, telefonda “Türkiye’den dostlarımız var çay içmeye geliyoruz” dedi. Karşı tarafın tedirgin olmayıp, tanışmayı kabül etmesi bizi şaşırttı.

KDP KANDİL’E İKNA TURU DÜZENLİYORDU

İki yıl önce PKK’dan ayrılan A.L. Mardin’den PKK’ya katılmış. Bize “Toprağım hoşgeldiniz” diye hitap eden A.L, “O kadar çok isim değiştirdik ki ama siz bana A.L. deyin. Kandil benim için bir rüyaydı. Ancak şartların zorluğu yaşamadan anlatılmaz. Dağdakilerin yüzde 90’u belki de hiç çatışmaya girmemiştir. Çoğu kesim alt hizmetlerde görevlendiriliyor. Bende lojistik ayağındaydım. Kandil içinde Erbil’deki hayat çok iyi bilinir. KDP güçleri bize bir şekilde ulaşıp inmemiz için iknaya çalışıyordu. İkna oldum ve indim” diyor.

EVLENMEK EN BÜYÜK HAYALLERİ

Yakın zamanda Erbil’e yerleşen bir başka isme “Peki güvenlik endişesi yaşamıyor musunuz?” diye soruyorum. Cevap oldukça şaşırtıcı: “Erbil dünyadaki en huzurlu şehirlerden biri. Burada kimseye bir kötülük yapılmaz.” “Kandil’deki çoğu kişi için evlenmek çok uzak ama büyük bir umuttur” diyen M.H ise yakın zamanda evleneceğini gün saydığını belirtiyor. Türkiye’ye dönme sorusuna ise, “Hiçbir çatışmaya girmedik. Ancak biraz korkuyoruz. İmkân olsa da Türkiye’ye tatile gitsek” diyor.

BDP’DEN ERBİL’E

Erbil’de Türkiye’nin adeta fahri ticaret ataşesi gibi çalışan Hasan Alagöz, Vakko’dan Kahve Diyarı’na birçok markayı Erbil’e çekmiş. Alagöz, aynı zamanda eski siyasetçilerden. Alagöz, 1999’da HADEP ve 2004’te ise SHP’den aday olup Iğdır Belediye Başkanlığı için yarışmış. Siyaset yaptığı dönemde değişimi ve yenilenmeyi savunmuş. Destek görmeyince Erbil’e yerleşmiş ve bölgenin en önemli işadamları arasına girmeyi başarmış. Bugün BDP’nin ve PKK politikalarının iflas ettiğini söylüyor.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Barzani 4 bin PKK militanını dağdan indirdi Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.