Başbakan Erdoğan: Taksim’e de cami yapılacak

adminGüncel0 Yorum 256 Kez Okundu28 Kasım 2012

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-İspanya 4. Hükümetlerarası Zirvesi için Madrid’e giderken, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı ve cami projelerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Taksim’e de cami yapılacağını ve yerinin de belli olduğunu açıkladı.

İşte Erdoğan’ın o açıklamaları:

“CAMİ MİMARİSİ ÖZELLİKLİ BİR KONU”

(Çamlıca cami projesi) 90’ı aşkın proje yarıştı. Avrupa’da binaya bakınca ‘bu katedral, bu kilise’ diyebiliyorsunuz biz de baktığımızda ‘bu cami’ diyebilmeliyiz. Klasikten moderne çok ilginç adaylar da vardı. Modern çizgi adına çok garip projeler de vardı. Cami mimarisi özellikli bir konu. Eseri gördüğünüzde ‘evet bu bir ibadethanedir, camidir’ diyebilmeniz lazım.

“MÜSLÜMAN OLMAYANLARIN O RUHU YAKALAMASI ZOR”

(Yarışma süresinin kısa olduğu, uluslararası yarışma açılabilirdi eleştirileri anımsatılınca) Süre kısa değildi. Cami mimarisinde Müslüman olmayanların o ruhu yakalaması zor. Mimarın, neyi, niye yaptığını ortaya koyması, anlatması lazım. Sinan böyle baktığı için 600’ü aşkın eser bıraktı. Batı’nın ruh dünyasında bize ait bazı kültürler yok. Dolayısıyla caminin ruhunu vermeleri çok kolay değil.

“MAKETİYLE ÇOK ANLAŞILMIYOR, AMA BİTTİĞİNDE GÜZEL OLACAK”

(İkinci olan proje sizin içinize sindi mi?) Evet sindi. Ayrıca jüride olsam ikinci seçmezdim. Neden birinci seçmeyip spekülasyonlara yol açıyorsun? Kültür merkezleriyle, seminer ve sergi salonlarıyla, etrafıyla bütün bir proje. Belki şimdi maketleriyle çok anlaşılmıyor. Ama bittiği zaman güzel olacak emin olun. Mesela şimdi Marmara İlahiyat Fakültesi Camisi’nde de tartışma çıkıyor. Tek kubbede çok büyük bir cami olacak. Modern ile klasiği bütünleştirmiş, iki minarede lafzatullah var. Mimar nedenini açıklıyor.

“TARTIŞILMASINA EYVALLAH, AMA..”

(Altında alışveriş merkezi filan olacak mı?) Hayır olmayacak. Zaten camilerin altında, sağında, solunda bu tip ticari yerler de olmamalı. Ben bu tip projelere temelden karşıyım. Cami projesinin tartışmasına eyvallah. Tartışılsın. Ama birçok eleştiri bilmeden yapılıyor. Neymiş orası meskun mahal değilmiş? Gidip baktın mı? Yok yeşil alan zarar görecekmiş. Orada yeşil alan zaten yok ki. Oradaki tüm antenleri toplayıp tek kulede Küçük Çamlıca’ya taşıyoruz. İhalesini yıl sonuna kadar yapmayı düşünüyoruz.

“TAKSİM’E CAMİ YAPILACAK”

(Taksim’e cami yapılacak mı?) Evet yapılacak. Tarihi su deposunun arkası. Şimdiki mescidin yerinde, etrafında birkaç bina daha var. Onların orası bir ada. Maksem’in arkası. Birkaç parsel kamulaştırılacak.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Başbakan Erdoğan: Taksim’e de cami yapılacak Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.