Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan Muhteşem Yüzyıl’a eleştiri

adminGüncel0 Yorum 191 Kez Okundu26 Kasım 2012

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kütahya Zafer Havalimanı açılış töreninde gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

Erdoğan CHP’lileri eleştirirken “Bunlar ecdadımızı Muhteşem Yüzyıl’daki gibi zannediyorlar. Biz öyle bir Kanuni bilmiyoruz.” diyerek eleştirdi. Erdoğan konuşmasının devamında diziyi kınadığını da sözlerine ekledi.

İşte Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“MUSTAFA KEMAL DÜŞMANLARA BUNU DEMEDİ”

Biz elbette Gazi Mustafa Kemal gibi yurtta sulh cihanda sulh diyoruz ve bunun gereğini yapıyoruz. Ama Akçakale’ye bombayı atarsan ve 5 vatandaşımız şehit olursa herhalde buna sessiz kalacak değiliz. Biz de ona misliyle karşılık vermek durumundayız.

Mustafa Kemal herhalde Çanakkale’ye gelen düşmanlara da bunu demedi. Biz ‘yurtta sulh cihanda sulh’ ilgisini asla bir ‘pasiflik’ tepkisizlik olarak yorumlayamayız.

“BEŞŞAR’IN ZÜLMÜNDEN KAÇARAK GELDİLER”

Bugün Türkiye’ye sığınan Suriyeli, kardeşlerimizi muhaliflerin değil zorba, zalim Beşşar’ın zulmünden kaçarak geldi. Biz Dumlupınar’daki şehitlerimizi zihniyetliyle hareket ediyoruz. Biz Domaniç’te Osmanlı’yı kuran ruhun anlayışı ile hareket ediyoruz. Muhalefete bakıyorsunuz, ‘Gazze’de Suriye’de Sudan’da ne işiniz var?’ diyor. Biz ecdadımızın gittiği her yere gitmek zorundayız.

MUHTEŞEM YÜZYIL’A AĞIR ELEŞTİRİ

Biz 7 milyarlık bu dünyanın içinde yaşıyoruz. Bizim görevimiz nedir, bunu çok iyi biliriz. Ecdadımızın at sırtında gittiği her yere biz de gideriz; her yerle biz de ilgileniriz. Ama bunlar, televizyon ekranındaki ecdadımızı zannediyorum o Muhteşem Yüzyıl dizisindeki gibi tanıyor.

Bizim öyle bir ecdadımız yok. Biz öyle bir Kanuni, öyle bir Sultan Süleyman tanımadık. Biz öyle bir Kanuni tanımadık, onun ömrünün 30 yılı at sırtında geçti. Sarayda o gördüğünüz dizilerdeki gibi geçmedi.

Bunu çok iyi bilmeniz lazım. Bunu çok iyi anlamanız lazım. Ben o dizilerin yönetmenlerini de o televizyonun sahiplerini de milletimin huzurunda kınıyorum. Bu konuda da ilgilileri uyarmamıza rağmen yargının da gerekli kararı vermesini bekliyoruz.”

“TEDBİRİMİZİ ALACAĞIZ”

Başbakan Erdoğan, ”Biz her zaman barıştan yanayız. Sorunların diyalog ve istişare yoluyla çözülmesinden yanayız. Ancak ülkemizin güvenliğine yönelik bir tehdit olursa gereken tedbiri almaktan çekinmeyiz” dedi.

Erdoğan, ”Yurtta Sulh, Cihanda Sulh”u pasiflik, tavırsızlık, tepkisizlik olarak yorumlayamayacaklarını belirterek, ”Ülkemizi doğrudan ilgilendiren sorunlar karşısında seyirci kalanlardan asla olamayız” diye konuştu.

“İNSANLIK AYIBINI ORTADAN KALDIRACAĞIZ”

Buradan her ne şekilde olursa, hangi bahaneyle olursa olsun, kadınlara, hanım kardeşlerimize yönelik her türlü şiddeti bir kez daha lanetliyorum. İnşallah bu reformları çok sıkı şekilde takip ederek, uygulayarak bu insanlık ayıbını ortadan kaldıracağız. Bu konuda kararlıyız, azimliyiz.

Etiketler: , , ,

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan Muhteşem Yüzyıl’a eleştiri Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.