Başçı’ya kur freni

adminEkonomi0 Yorum 179 Kez Okundu28 Mart 2012

Başçı'ya kur freni

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini ve faiz koridorunu değiştirmezken, Türk Lirası yükümlülükler için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların altın olarak tutulabilecek kısmını yüzde 10’dan 20’ye yükseltti. PPK aynı zamanda, kıymetli maden hariç yabancı para yükümlülükler için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların altın olarak tutulabilecek kısmını yüzde 10’dan sıfıra çekti. Zorunlu karşılıklardaki ayarlama ile Merkez’in 2.2 milyar dolar artarkan, piyasaya yaklaşık 6.1 milyar liralık likidite sağlandı. Merkez Bankası dün ayrıca aylık repo ihalelerinde her ihalede yapılacak fonlama tutarını 6 milyar liradan 5 milyar liraya düşürürken, miktar ihalelerde sağlanacak fonlamayı ise 3-7 milyar TL aralığından 1-6 milyar TL aralığına çekti.

Merkez sıkıştı

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı 16 Mart’ta Adana’daki sunumunda faiz koridorunun daraltılabileceğinin sinyalini vermiş fakat, doların 1.825 TL ile 2.5 ayın zirvesine çıkmasının ardından 21 Mart’ta parasal sıkılaştırmanın devam edeceğini açıklayarak geri adım atmıştı. Merkez Bankası’nın kurun yukarıda olması nedeniyle hiçbir değişiklik yapmadığına dikkat çeken Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Ali İhsan Gelberi, “Bir hafta önce faizin üst bandını aşağı çekeceğinin sinyalini vermişti ama kur yukarı çıkınca vazgeçti. Faizi aşağı çekerse kurda yukarı hareket olur endişesine kapıldı. Kurda çok hızlı bir aşağı geliş olmadığı için dünkü karar alındı” dedi. TL’yi sıkılaştırmak için bazı kararlar alındığını hatırlatan Gelberi, “Merkez Bankası faizi indirmek istiyor ama kurdan dolayı yapamıyor. Merkez Bankası Kasım 2010’dan bu yana hedefleri genişletti. Fiyat istikrarından sonra finansal istikrar adı altında büyüme, kur, istihdam ve işsizliği kollar duruma geldi. Merkez Bankası birçok hedefin içinde sıkıştı” dedi.

Merkez Bankası’nın döviz kurları kanalıyla oluşabilecek enflasyon risklerini bertaraf etmek için kontrollü parasal sıkılaştırmaya gittiğini ifade eden uzmanlar, zorunlu karşılıklara ilişkin altın opsiyonunu arttırarak, bankaların Merkez Bankası kaynaklarına olan ihtiyacını azaltmak istediğini vurguladı. Enflasyonun hedefe paralel seviyeye inene kadar sıkılaştırmaya devam edeceği belirtilirken, altın düzenlemesiyle de döviz rezervinin kalitesini arttırmanın hedeflendiği vurgulandı.(radikal)

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Başçı’ya kur freni Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.