Başkanlık sistemine birgün geçilecek

adminGüncel0 Yorum 201 Kez Okundu13 Mayıs 2012

Başkanlık sistemine birgün geçilecek

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ”Türkiye bugün olmasa yarın, yarın olmasa diğer gün bu sistemi (Başkanlık sistemi) tartışa tartışa yoluna devam edecektir. Ama bu sisteme de bir gün geçecektir” dedi.

Bozdağ, Mardin Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen AK Parti il kongresinde yaptığı konuşmada, bazı kesimlerin başkanlık sistemine karşı çıktığını belirtti.

KORKU POMPALIYORLAR

Diktatörlük, sultanlık ve padişahlık geleceğini iddia ederek korku pompalayan kesimler olduğunu bildiren Bozdağ, şöyle konuştu:

”Bizim bildiğimiz sultanlar anadan babadan devrederek geliyor. Seçimli bir padişahlık dünyanın neresinde var. Başkanlık sistemine niye geçelim çünkü başkanlık sistemi güçlü ülke oluşturur, güçlü demokrasi oluşturur, hukukun üstünlüğünü daha iyi şekilde temin eder. Bunun için bunu yapalım. Başkanlık sistemine geçilmiş olsa başkanı kim seçecek?, siz seçeceksiniz. Hangi oyla başkan olacak? yüzde 51 ile başkan olacak. Yüzde 51 oy alan birisi dikta yönetime gidebilir mi? Halka muhtaç, onun oyuna muhtaç. Yine orada güçlü bir yasama var. Şimdi yasamamız var, hükümet nereden çıkıyor meclisten çıkıyor. AK Parti’nin çoğunluğu var, hükümet AK Parti, peki mecliste kim hakim AK Parti, biz ne dersek o oluyor mecliste, çünkü grubu güçlü olan biziz. Yürütmeye bağlı bir yasama var bugün. Ama başkanlık sisteminde yasama ayrıdır, yürütmeden bağımsızdır. Yürütme, yasamanın üzerinde tahakküm kuramaz. Yasama da yürütmenin üzerinde tahakküm kuramaz. Çünkü ikisi de birbirinden tam olarak ayrılmıştır. Düşünün ki birini siz başkan seçtiniz, başkan diktacılığa gitmek istedi. Yasama da bütçesini onaylamadı. 1 ay maaşları ödeyemeyecek. Maaşları ödeyemese bir ay hali nice olur onun. Bütçesi olamadan ülke yönetimini yapabilir mi? yapamaz. Çünkü orada güçlü bir millet iradesi etkisi var.”

BİRGÜN BAŞKANLIK SİSTEMİNE GEÇİLECEK

“Bizim derdimiz Türkiye’nin Türk milletinin çıkarıdır. O yüzden diyoruz ki gelin şahsi çıkarları bir tarafa bırakıp Türkiye’nin ve Türk milletinin güçlü bir yönetim, istikrarlı bir yönetim, daha demokratik bir yönetim, hesap sorulabilir ve hesap verilebilir bir yönetim, milletin iradesinin her zaman iktidarda kaldığı bir yönetim, her türlü gayri hukuki, gayri ahlaki operasyonlara kapalı bir yönetim istiyorsak o zaman başkanlık sistemini müzakere etmemiz lazım, konuşmamız lazım. Türkiye bugün olmasa yarın, yarın olmasa diğer gün bu sistemi tartışa tartışa yoluna devam edecektir. Ama bu sisteme de bir gün geçecektir. Ben buna inanıyorum. Çünkü diğer yollar, diğer sistemler çıkmaz sokaktır, milletin aradığı huzuru, güveni, istikrarı ve refahı temin edememiştir, temin etmesi de mümkün gözükmüyor. Ama demek ki; biraz daha yol yürümeye ihtiyaç var. Bu yöne kadar yürünürse yürünsün ne kadar uzarsa uzasın sonu bir gün yine başkanlık sistemine gidecektir diyorum. Öyleyse Türkiye’yi geciktirmenin anlamı yok. Geciktirmek de Türkiye’ye bir başka kötülüktür. Doğru işi doğru zamanda yapmak millete ve ülkemize kazandırır.”

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Başkanlık sistemine birgün geçilecek Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.