Bedelli askerliğe kaç kişi başvurdu?

adminGenel0 Yorum 181 Kez Okundu19 Ocak 2012

Bedelli askerlik yasasında başvurular beklenildiği gibi fazla olmadı.. Milli Savunma Bakanı Yılmaz son rakamları verdi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerlikten yararlanmak için başvuranların sayısının 10 binin üzerine çıktığını, bu sayının 100 bine ulaşmasını beklediklerini söyledi.

AK Parti İzmir İl Başkanlığını ziyaret eden Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, partilerin millete hizmet etme aracı olduğunu, millete hizmet ettikçe partilerin güçlenip büyüyeceğini, hizmetten uzaklaştıkça unutulup küçüleceğini belirtti.

Türkiye’nin bugün çevresindeki diğer ülkelere bakıldığında çok iyi durumda olduğunu, güçlendiğini vurgulayan Yılmaz, Türkiye’ye ”yükselen yıldız” denildiğini, ancak bunun yeterli olmadığını, daha yapacakları çok şeyin bulunduğunu ifade etti.

İzmir’de de Türkiye’de de bugünün dünden çok daha iyi olduğunu dile getiren Yılmaz, ”Yarının bugünden daha da iyi olacağına inanıyorum. İzmirliler, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay bu kentten milletvekili oldukları için şanslı” diye konuştu.Bakan Yılmaz, ”Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Zaman az ancak yapılacak işler çok. El birliğiyle 74 milyonun hiçbirini farklı görmeden medeniyet yolculuğunda hedefimize ulaşmak istiyoruz” dedi.

Yılmaz, iki bakanın da çok çalışkan olduğunu, yapılacak çalışmalarla İzmir’in Türkiye’nin parlayan yıldızı haline geleceğini söyledi.

Seçimleri düşünmeden çalıştıklarını, amaçlarının ”gelecek seçimler değil gelecek nesiller” olduğunu anlatan Bakan Yılmaz, ”2023 hedefini biz koyduk. İnşallah 2050-2075 hedeflerini de biz koyacağız. Hizmeti, oy veren, vermeyen diye ayırt etmeden 74 milyona götürmemiz asli vazifemiz. Halkımızın desteği, duasıyla Türkiye’yi almış olduğumuz noktadan çok daha iyi noktaya ulaştıracağız” dedi.

Bedelli askerlik başvuruları

bedelli askerlik

Bakan Yılmaz, gazetecilerin bedelli askerlikle ilgili sorusuna şu cevabı verdi:

”Şu anda bedelli askerlik başvuru sayısı 10 binin üzerine çıktı. Hedefimiz, yaklaşık 100 bin kişi olur diye bekliyoruz. 6 aylık başvurma süresi var. Başvurduğu zaman yarısını yatırıyor. Geri kalanın yarısını da 6 ay sonra yatırıyordu. Ulusumuzun genel özelliği, son günü bekleriz. Müracaat edilir diye düşünüyoruz. Geri kalan yarısında bir 6 ay kazanacağından bir yıllık süreye yaymış olur. 10 bini geçtik. 100 bini yakalarız diye düşünüyoruz.”

Teksas Valisinin sözleri

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, ABD’deki başkanlık seçimi için Cumhuriyetçilerden aday adayı olan Teksas Valisi Rick Perry’nin, Türkiye’nin NATO’dan çıkarılmasına yönelik sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

”Dışişleri Bakanlığımızın güzel bir açıklaması oldu. ‘Siz 2 yaşındayken biz NATO’daydık dedi. Bunun dışında NATO Genel Sekreteri söyledi. ‘Bizim Türkiye’ye ihtiyacımız var’ dedi. En güzel cevabı Dışişleri Bakanlığımız vermiş oldu.

Türkiye dostluğuyla gurur duyulacak bir ülke. Bunu çok net söylüyorum. ABD Genelkurmay Başkanı benim de bulunduğum toplantıda ‘Türklerin bir atasözü vardır’ dedi. ‘Söyle arkadaşını söyleyeyim seni. Biz Türkiye’ye dostumuz demekten gurur duyuyoruz’ dedi.”

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Bedelli askerliğe kaç kişi başvurdu? Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.