Beyaz Ekmek Sofralardan Kalkmalı mı?

adminSağlık0 Yorum 362 Kez Okundu18 Ocak 2013

Beyaz Ekmek Sofralardan Kalkmalı mı

Beyaz undan yapılan ekmeğin besleyici değeri, tam tahıllı ekmeklere göre daha az mı? Uzmanlar açıklıyor..

Tam tahıllı ekmekleri sofraların baş tacı etmenin zamanı geldi de geçiyor. Diyetisyen Gizem Şeber beyaz ekmeği sofradan kaldırmak için temel nedenlerini açıklıyor…

Tam tahıllı ekmeklerin B vitamini içeriği daha yüksektir. Beyaz ekmeğe göre tiamin, niasin ve folik asit açısından daha zengindir. B grubu vitaminleri, vücudumuzda enerji üretiminde, sinir sisteminin düzgün çalışmasında önemli rolleri olan vitaminlerdir.

Tam tahıllı ekmeklerin lif içerikleri daha yüksektir. Bu sebeple, başta kabızlık olmak üzere sindirim sistemi ile ilgili bazı sorunların ortaya çıkma riskini azaltır. Barsak sağlığının korunmasında ve uzun dönemde sindirim sistemi kanserlerine yakalanma riskini azaltmada önemlidir.

Tam tahıllı ekmeklerin lif içeriğinin yüksek olması, aynı zamanda beyaz ekmeğe göre daha uzun süre tok kalmamızı sağlar. Çünkü tam tahıllı ekmekler, beyaz ekmeğe göre kan şekerini daha yavaş yükseltir ve daha yavaş düşürür.

Tam tahıllı ekmeklerin içerdiği lifler, kan kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur. Uzun dönemde beyaz ekmeğe göre kalp sağlığının korunmasında avantaj sağlar

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Beyaz Ekmek Sofralardan Kalkmalı mı? Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.