Bilgin’den konut kredileri uyarısı!

adminEkonomi0 Yorum 210 Kez Okundu23 Mart 2012

Bilgin'den konut kredileri uyarısı!

BDDK Başkanı Bilgin, bankaclıkta konut ve KOBİ kredilerinin ‘geleceğin yıldızları’ olacağını belirterek, “Ancak son krizlerin temel sebebi konut kredileriydi. Bu alana hassas olup, dikkatle izlemeliyiz” dedi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Tevfik Bilgin, 1 Temmuz’da Basel II’ye geçişle birlikte sermaye yeterlilik rasyolarında ortalama 1.4 puan düşüş hesapladıklarını açıkladı.

Ankara’da Finans Derneği’nin yemeğinde soruları yanıtlayan Bilgin, “Önümüzdeki dönem bankacılıkta önemli problemlerden biri de bu olacak” dedi.

Bilgin, bugünlerde en acil konulardan birinin de uzun, en az 2-3 yıl vadeli finansman ve kaynak bulma sorunu olduğunu söyledi. Bilgin, “Bu konuda vergisel veya bize özel diğer avantajlar olabilir. Acil bir şeyler yapmak lazım” diye ekledi.

BDDK Başkanı, bankacılıkta yakın vadede en büyük riskin kredinin takibe dönüşümü olduğuna dikkat çekti.

Bilgin, kredide takibe dönüşümde gerektiğinde banka bazında da önlem alınabileceğini söyledi.

Bankaclıkta konut ve KOBİ kredilerinin ‘geleceğin yıldızları’ olacağını kaydeden Bilgin, “Ancak son krizlerin temel sebebi konut kredileriydi. Bu alana hassas olup, dikkatle izlemeliyiz” dedi.

Bilgin, bankaların temmettü dağıtmamasının ise sonsuza kadar devam etmeyeceğini, yeri geldiğinde bunun değiştirileceğini söyledi.

Bilgin, sektöre yönelik düzenlemelerde hassas dengenin iyi korunması gerektiğini belirterek, “Tedbir alınırken ölçü kaçmamalı. Bu ülkenin büyümesini bile engelleyebilir” diye konuştu.

ntvmsnbc.com

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Bilgin’den konut kredileri uyarısı! Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.