Bireysel Erken Emeklilik Sistemi Mi Geliyor

adminGenel0 Yorum 1.375 Kez Okundu22 Ocak 2012

Bireysel emeklilik sistemi, Bireysel emeklilik, erken yaşta nasıl emekli olunur, Bireysel süper emeklilik, süper emeklilik nasıl oluyor, bireysel süper emeklilik nedir,meklilik yasa tasarısı, erken emeklilik,erken emeklilik yasa tasarısı 2012, erken emeklilik yasa tasarısı 2012,yeni emeklilik yasası 2012, erken emelik olmak için, süper emeklilik, erken emeklilik başvurusu, erken emeklilik ne zaman meclise gelecek.

Bireysel emeklilik sistemine teşvik ve vergi indirimi geliyor. Bu sayede erken yaşta emekliliği sağlayan ‘süper emeklilik’ imkanı doğmuş olacak. Ancak bu basında yansıtıldığı gibi sgk ile alakalı bir sistem olmayıp, banka ve sigorta şirketlerinden bireysel emeklilik sistemine dahil olanları kapsamaktadır.

emeklilerTasarruf oranları tarihi düşük seviyelere inince devlet harekete geçti. Bireysel emeklilik sistemine teşvik ve mevduatta vadeyi uzatmaya yönelik vergi düzenlemeleri planlanıyor. Böylece erken emekliliği sağlayan ‘süper emeklilik’ imkanı doğmuş olacak. Ekonomi yönetimine göre halen bazı teşvikler var ama bu artık yeterli olmuyor. Maliye Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Hazine Müsteşarlığı ve Sermaye Piyasası Kurulu nelerin yapılabileceğine yönelik çalışmalar yaparken; genel eğilim, vergi teşviklerinin güçlendirilmesi yönünde. Sisteme giriş, sistemde kalma süresi, sistemden çıkış ve primlerin toplanması dahil bütün noktalar inceleniyor.

KISA VADE YÜKSEK PRİM
Hazine’nin çalışma yürüttüğü konulardan biri de mevcut bireysel emeklilik sisteminin yanı sıra, daha kısa vadede yüksek prim kesintileri ile emeklilik hakkı sağlayan süper emeklilik benzeri bir yapı. Erken emeklilik getirecek bu sistemin sürdürülebilirliğine bakılıyor. Tasarruf paketinin bir diğer ayağını ise mevduatta vadeyi uzatmaya yönelik vergi ayarlamaları oluşturacak. 650 milyar liraya ulaşan mevduatın yaklaşık 560 milyarı 3 aya kadar ve daha kısa vadede tutuluyor.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bireysel Erken Emeklilik Sistemi Mi Geliyor Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.