Çetinsaya: Öğretim üyesi arkadaşlara güzel bir müjde vereceğiz

adminEğitim0 Yorum 182 Kez Okundu23 Ağustos 2012

ANKARA – YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, üniversiteye giriş sınavlarında baraj puanının düşürülmesine ilişkin, “Gelecek yıl için tabii ki tartışabiliriz” dedi.

Çetinsaya, Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) 2012 yılı ilk yerleştirme sonuçlarının açıklanması dolayısıyla YÖK ‘te düzenlenen toplantının ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Baraj puanlarının düşürülmesi konusundaki soru üzerine Çetinsaya, basında çıkan haberlerin çoğunluğunun YÖK kaynaklı olmadığını vurguladı.

Bu nedenle kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla çeşitli aşamalarda açıklamalar yaptıklarını belirten Çetinsaya, “Dün de ifade ettim. Şu an için böyle bir konu gündemimizde yok. Çünkü yaptığımız incelemelerde kamuoyundaki bilgiler doğrulanmıyor. Geçen seneyle kıyaslandığında da çok ufak bir farklılık oluşuyor” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in “ihtiyaç olması halinde gelecek yıl için baraj puanlarının düşürülebileceği” ifadeleri hatırlatılan ve bu konuda görüşü sorulan Çetinsaya, “Önümüzdeki yılla ilgili tabii ki tartışmalarımız olacak. Tabii bu Genel Kurul’un kararı olduğu için önce Kurul’un toplanması ve tartışması lazım ama gelecek yıl için tabii ki tartışabiliriz” dedi.

“HARÇLAR MALİYE BAKANLIĞI’NCA YÜRÜTÜLEN BİR KONU”
Harçlarla ilgili çalışmaların hangi aşamada olduğuna ilişkin soru üzerine Çetinsaya, harçlar konusunun, YÖK ‘ün görüş bildirdiği ancak asıl olarak Maliye Bakanlığı’nca yürütülen bir konu olduğunu belirterek, “O bakımdan konunun ayrıntılarına vakıf değilim” dedi.

Maliye Bakanlığı ile görüşmelerinde öğretim üyesi özlük haklarının iyileştirilmesi konusunun da ele alındığını bildiren Çetinsaya, “Bu konuda önemli bir görüşme yaptık. Zannederim öğretim üyesi arkadaşlara bu sonbaharda güzel bir müjde vereceğiz” diye konuştu.

FEN-EDEBİYAT FAKÜLTELERİNDEKİ FORMASYON SORUNU
Çetinsaya, fen-edebiyat fakültelerinde yaşanan formasyon sorununa ilişkin değerlendirmede ise nisan ayında geçici bir kararla alan fakültelerinde formasyonu durdurduklarını belirtti.

Şimdi yeni bir çalışma yapıldığını ifade eden Çetinsaya, paydaşlarla yapılan bu çalışmada başta fen-edebiyat fakülteleri olmak üzere alan fakültelerini mağdur etmeyecek, onları da sistemin içine katacak, belli alanlarda tekelleşme yaratmayacak bir sistem üzerinde çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü anlattı.

YÖK KANUNU
Kurul olarak üzerinde çalıştıkları YÖK Kanunu’na ilişkin de bilgi veren Çetinsaya, amaçlarının 1 Eylül’e kadar çalışmaları tamamlamak olduğunu söyledi. Çetinsaya, 1 Eylül’den sonra ise Türkiye ‘deki tüm paydaşlarla bu konudaki görüşleri tartışmak, öneriler, eleştiriler doğrultusunda sonbaharda ilgili otoritelere sunmak istediklerini kaydetti.(aa)

Etiketler: , ,

Çetinsaya: Öğretim üyesi arkadaşlara güzel bir müjde vereceğiz Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.