CHP’den Samsun faciasına tepki

adminGüncel0 Yorum 185 Kez Okundu5 Temmuz 2012

CHP'den Samsun faciasına tepki

“TOKİ KONUTLARI AFETE TESLİM”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Birgül Ayman Güler, TOKİ’nin, yurttaşların afetlere maruz kalmasını önleyen yapılaşmalar gerçekleştirmesi gerektiğini ancak kendi eliyle yaptığı konutları afete teslim ettiğini ifade ederek, sorumluların görevden el çektirilmesi gerektiğini bildirdi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Güler, toplantıdan sonra yaptığı yazılı açıklamada, MYK’da ülke gündemindeki gelişmeler ile örgütsel çalışmaların ve 17-18 Temmuz’da yapılacak 34. Olağan Kurultaya ilişkin hazırlıkların ele alındığını kaydetti.

“BAKAN VE TOKİ YÖNETİMİ GÖREVDEN ALINMALI”

MYK’da Samsun’da meydana gelen selin de değerlendirildiğini aktaran Güler, hayatlarını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, aileleri ile yakınlarına da başsağlığı diledi.

Güler, şunları kaydetti: “Şimdilik 9 can kaybıyla sona eren bu nehir taşkını, kentsel altyapının ve su taşkınlarını önlemeye dönük bayındırlık çalışmalarının yetersizliğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Yitirdiğimiz yurttaşlarımızdan bazılarının, bu felakete TOKİ toplu konutlarında uğramaları ise hükümet hizmetlerinin nasıl yalap şalap olduğuna ilişkin son örnek olmuştur.

TOKİ, yurttaşlarımızın afetlere maruz kalmasını önleyen yapılaşmalar gerçekleştirmekle yükümlü kurumdur ama kendi eliyle yaptığı konutları afete teslim etmiştir. Sorumluluğun gereği yerine getirmeli, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ yönetimi köklü bir biçimde gözden geçirilmeli ve sorumlulara görevden el çektirilmelidir. Hükümet, plansız ve programsız rant amaçlı yapılaşmalara bir an önce son vermelidir.”

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

CHP’den Samsun faciasına tepki Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.