Clinton Suriye’yi uyardı

adminGüncel0 Yorum 383 Kez Okundu5 Aralık 2012

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye’deki kimyasal silahların kullanılması ya da bazı grupların eline geçme ihtimali konusunda, “Sorumlulardan hesap sorulacağı şeklinde apaçık mesaj gönderdik” dedi.

KİMYASAL SİLAH KIRMIZI ÇİZGİMİZ

Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO dışişleri bakanları toplantısının ardından basına açıklama yapan Clinton, “Endişemiz çaresizliği artmaya devam eden Esed rejiminin kimyasal silahlara başvurması ya da kimyasal silahlar üzerindeki kontrolünü Suriye içinde faaliyet gösteren çok sayıdaki gruptan birine kaptırmasıdır. Bu konuda sahip olduğumuz mutlak mutabakat çerçevesinde bunun kırmızı çizgiyi geçmek olacağı ve sorumlulardan hesap sorulacağı şeklinde apaçık mesaj gönderdik” dedi.

MUHALİFLERE DESTEK SÖZÜ

Clinton, Suriye’de siyasi dönüşümün mümkün olan en kısa sürede başlaması gerektiğini vurgulayarak birleşen muhaliflere destek sözü verdi.

NATO’DA TÜRKİYE DAYANIŞMASI

“Suriye’yle ilgili NATO’da büyük endişe mevcut fakat Türkiye’yi savunma konusunda büyük dayanışma var” ifadesini kullanan Clinton, şöyle devam etti:

“NATO, Türkiye’ye Patriot gönderme kararıyla büyük bir takdiri hak ediyor. çünkü bu kadar üye ülkeler arasındaki dayanışmayla son derece uyumlu. Bunun tamamen savunma amaçlı olduğu yapılan ortak açıklamada da yer aldı. Saldırı ya da başka amaç olmayacak. Bunun Suriye’de devam eden büyük trajediyle ilgili dikkatleri illaki artırmasına gerek yok. Fakat Suriyelilere Türkiye’nin NATO müttefiklerinin tam desteğine sahip olduğu yönündeki açık mesajı verecek”

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Clinton Suriye’yi uyardı Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.