Cumhurbaşkanı Gül’den YAŞ üyelerine Atatürk sürprizi

adminGüncel0 Yorum 142 Kez Okundu30 Kasım 2012

Cumhurbaşkanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’ün depolarda yaptığı incelemeler sırasında gördüğü Osmanlı Sarayı için özel üretilen ve Atatürk’ün de kullandığı sofra takımı, konservasyon ve restorasyon işlemine tabi tutuldu.

ATATÜRK’ÜN KULLANDIĞI TAKIMLARDI

Yakın zamana kadar depolarda bakımsız tutulan sofra takımı, aslını bozmadan yapılan onarım ve koruma işlemlerinin ardından ilk kez bugün Cumhurbaşkanı Gül’ün YAŞ üyelerine verdiği yemekte kullanıldı. Çiçek, üzüm ve salkım motifleriyle bezeli sofra takımının bazı parçalarında Sultan 2. Mahmud’un (1785-1839) tuğrası bulunuyor. Takımının şamdanlarına iki müzisyen figürü, ortadaki jardeniyere ise dört yeniçeri figürü yerleştirilmiş. ‘Odiot, France’ markalı sofra takımı, Atatürk döneminde Dolmabahçe Sarayı’ndan Çankaya Köşkü’ne nakledilerek, pek çok önemli davette kullanıldı. YAŞ üyelerine, sofra takımıyla ilgili bilgiler de küçük bir kitapçık halinde sunuldu.

YAŞ YEMEĞİNİN MENÜSÜ

Cumhurbaşkanı Gül’ün YAŞ üyelerine verdiği yemeğin menüsünü ise ”zeytinyağlı kuru dolma tabağı, deniz ürünleri tabağı (ıspanaklı ravyoliyle), avokado salatası, tencere kebabı ve cevizli saray tatlısı” oluşturdu.

Etiketler: , , , , , , , ,

Cumhurbaşkanı Gül’den YAŞ üyelerine Atatürk sürprizi Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.