Davutoğlu BM’de sert konuştu

adminGüncel0 Yorum 129 Kez Okundu31 Ağustos 2012

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “BM kurumlarının Suriye konusunda beklentilerimizin gerisinde hareket ettiğine şahit olmaktan üzüntü duyuyorum” dedi.
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) dönem başkanlığını yürüten Fransa’nın daveti üzerine Suriyeli mültecilerle ilgili BMGK’da düzenlenen uluslararası toplantıya katılan Davutoğlu, Suriye konusunda acilen alınması gereken önlemlerle ilgili öneriler sundu.

Davutoğlu, komşu ülkelere sığınan göçmen sayısının çok hızlı bir şekilde arttığına işaret ederek, “Vaziyeti ilk elden görmek ve bilgi edinmek için Güvenlik Konseyi tarafından komşu ülkelerdeki göçmen kamplarına bir ziyaret düzenlenmeli” diye konuştu.

Ahmet Davutoğlu, yerleşim yerlerinin sivil halkın göç etmesine yol açacak şekilde ayrım gözetmeksizin bombalanmasına karşı BMGK tarafından ortak bir hareketin belirlenmesi ve duruş sağlanması gerektiğini söyledi.

“Gerekli önlemler alınmalı”

Odak noktasının Suriye sınırlarında yerlerinden edilmiş siviller sorununu çözmeye yönelik olması gerektiğinin altını çizen Davutoğlu, “Bu adımların atılmasına rağmen Suriyeli sivil halkın güvenlik endişesiyle yerlerinden edilmesinin devam etmesi durumunda uluslararası toplum aracılığıyla gerekli önlemler alınmalı” dedi.

Suriye ile ilgili daha fazla konuşulacak bir konunun olmadığını ve acilen harekete geçilmesi gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, Srebrenica, Halep ve Gazze’den örnekler vererek, durumun aciliyetine değindi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un Bosna gezisindeki konuşmalarından da alıntı yapan Davutoğlu, Ban’ın, “Srebrenica’dan ders almalıyız” sözünü hatırlatarak, Suriye’de yaşanan insanlık dramına bir kez daha dikkati çekti.

Türkiye’ye sığınan Suriyelilerle ilgili bilgi de veren Davutoğlu, Türkiye’nin kapısının mezhep veya ırk ayrımı gözetmeksizin bu ülkeden gelen herkese açık olduğunu vurguladı.

Davutoğlu, sığınmacı sayısının 100 bin sınırına yaklaştığını, sınırın diğer tarafında ise Türkiye’ye giriş yapmak için bekleyen 10 bin civarinda sığınmacının olduğunu belirtti.

“BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve komşu ülkeler tarafından mülteci sorununun çözümü için ortak bir komisyon kurulmalı” diyen Ahmet Davutoğlu, BMGK tarafından yetkilendirilecek bu komisyonun, aynı zamanda BM’nin Suriye özel temsilcisinin çalışmalarını da kolaylaştırabileceğini kaydetti.

SORULAR

“Artık hareket zamanı”

Davutoğlu, yabancı bir gazetecinin, “Esed’in Suriye’deki bazı silahlı gruplara ülkenin kuzeyinde yarı otonomi verdiği” şeklindeki sorusunu değerlendirirken, “Esad rejimi, ülke insanını etnik veya mezhepsel bir çatışmaya sürüklemekte dahil kendine fayda sağlayacak her türlü enstrümanı deneyebilir. Biz bütün Suriyelilerin din, mezhep veya etnik ayrımı gözetmeksizin bir birlik istediğini görüyoruz. Müslüman, Hristiyan, Sünni, Alevi, Türkmen, Dürzi unsurların hepsi Suriye’yi oluşturur” dedi.

“Türkiye’deki kamplarda 80 bin göçmen var. Şehirlere yerleşen bir diğer 20-30 bin göçmen daha bulunuyor” diyen Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin göçmenler için şu ana kadar 300 milyon dolar harcadığını ve harcamaya da devam edeceğini, fakat bundan sonrasında sığınmacılar için Suriye’nin içinde çözümler aranmasının daha doğru olacağını belirtti.

Güvenlik Konseyi’ne bundan sonra yapılması gerekenleri 5 maddelik bir acil eylem planı halinde sunduğunu söyleyen Davutoğlu, Halepçe ve Gazze örnekleri ile durumun aciliyetine değinerek, Türkiye’nin duruşunu, “Suriye’de, bir an önce masum insanların ölmesini engellemek ve halkı kendi geleceğine karar verebileceği, seçilmiş bir parlamento oluşturabilme özgürlüğüne kavuşturabilmek” şeklinde açıkladı.

Güvenlik Konseyi çıkışı konuşan Fransız Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da Türkiye’nin göçmenler konusundaki kaygılarını doğru bulduğunu dile getirirken, Fransız Bakan, “Bu konularda acil olarak çalışmalarımızı hızlandırmalıyız” dedi.

Rusya’nın BM Büyükelçisi Vitaly Churkin ise bir soru üzerine, Suriye’nin güney ve kuzey paralellerinde oluşturulacak uçuşa yasak bölge fikrine, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guteress’in “daha önce bu konuda kötü deneyimler yaşanmıştır” ifadesine atıfta bulunarak, taraf olmadığını beyan etti.

“BM tarihi bir fırsatı kaçırdı”

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM’nin tarihi bir fırsatı kaçırdığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “Milyonlarca Suriyeli, Suriye’de ve çevre ülkelerde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden güçlü bir insani mesaj beklerken, bu konuda bile bir mutabakatın sağlanamamış olması Birleşmiş Milletler için büyük bir zaaftır, bu anlamda tarihi bir fırsat kaçmıştır” dedi.

Etiketler:

Davutoğlu BM’de sert konuştu Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.