Davutoğlu’ndan Rusya ve Çin iddiasına yanıt

adminGüncel0 Yorum 107 Kez Okundu12 Temmuz 2012

Davutoğlu'ndan Rusya ve Çin iddiasına yanıt

“ÇİN VE RUSYA İZOLE EDİLSİN” İDDİASINA YANIT

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, basında, 6 Temmuz’da Paris’te düzenlenen Suriye Halkının Dostları Grubu (SHDG) 3. toplantısında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti gibi ülkeleri zikrederek, ”Suriye politikalarını değiştirmedikleri takdirde, bu ülkelerin izole edilmeleri” çağrısında bulunduğu yönünde bazı haber ve yorumların yayınlandığı belirtildi.

“HÜÇBİR ÜLKE İSMİ ZİKREDİLMEDİ”

”Sayın Bakanımızın anılan toplantıda yaptığı konuşmada hiçbir ülke ismi zikredilmemiştir” denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Sayın Bakanımızın konuşmasında bahsettiği husus, uluslararası toplumun söz konusu toplantıya gösterdiği büyük ilgi ve yüksek katılım ışığında, Suriye rejimi üzerindeki baskının artırılması ve rejimi destekleyenlerin izole edilerek bu tutumlarını değiştirmeleri için çalışılması gerektiğidir. Bu değerlendirme, Suriye’de yaşanmakta olan insanlık dramının sona erdirilmesi için atılması gerekli olduğunu düşündüğümüz bir adımı yansıtmaktadır.

Suriye konusunda ülkemizin izlediği politikalar ile başka ülkelerin yaklaşımları arasında farklılıklar olması doğaldır. Nitekim, Suriye rejimine yakın ülkeler SHDG’ye mensup ülkelerin tutumunu eleştirebilmektedir. Bununla beraber, RF ve ÇHC dahil olmak üzere, bu ülkelerle Suriye konusundaki görüş farklılıklarımızı açık ve şeffaf şekilde ele aldığımız her seviyede düzenli istişare ve diyalog kanalları mevcuttur. Bu temaslarımız halen devam etmektedir.

Hal böyle olmakla birlikte, Suriye meselesindeki görüş farklılıklarından yola çıkarak, bu konunun Türkiye ile Rusya arasında bir sorun şeklinde takdim edilmesinin, gerçekleri saptırmaya yönelik kasıtlı bir çarpıtma olduğu açıktır.”

Etiketler: , , , , ,

Davutoğlu’ndan Rusya ve Çin iddiasına yanıt Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.