Dayakçı polislerle ilgili yeni iddia

adminGüncel0 Yorum 183 Kez Okundu6 Temmuz 2012

Dayakçı polislerle ilgili yeni iddia

İstanbul Fatih’te 11 polisin öldüresiye dövdüğü Ahmet Koca’nın gözaltına alındıktan hemen sonra karakola götürülmediği ortaya çıktı.

“ASKER OLDUĞUMU SÖYLEDİM”

Habertürk’ün haberine göre; Polisler tarafından dövülürken kamerayla görüntülenen Ahmet Koca soruşturmayı yürüten Savcı Cüneyt Gülabi Vurucu’ya verdiği ifadede doğum sancısı tutan yengesini hastaneye götürürken polislerin araçla önünü keserek kimlik istediklerini anlatmış, araçta hamile kadın olduğunu ve kendisinin asker olduğunu söylemesine rağmen polislerce ağır hakaretler edilerek dövüldüğünü söylemişti.

“POLİSLER BİNAYA GÖTÜRÜP BAYILINCAYA KADAR DÖVDÜ”

Koca “O dayaktan sonra polisler beni Davutpaşa’da metruk bir binaya götürüp bayılana kadar dövdü” iddiasında da bulunmuştu. Polisler iddiayı yalanladı ancak Koca’nın anlatımlarını doğrular nitelikteki kayıtlara ulaşıldı. Koca’nın iddiasını doğrulayan kayıtlar polis araçlarının GPS sinyalleri incelenince ortaya çıktı. Kayıtlara göre Pulcu Sokak’ta 01.30 sıralarında dövülerek gözaltına alınan Ahmet Koca’nın kelepçeli olarak içinde bulunduğu 80194 kodlu polis ekibi saat 03.10’a kadar Koca’nın tarif ettiği Davutpaşa bölgesinde kaldı. Koca’nın karakola ilk giriş kaydını yapan polisler olay saatini ise 03.15 olarak gösterdi. GPS kayıtları, şüpheli polislerin olayla ilgili tuttukları tutanakta olayın yaşandığı saati 01.30 yerine 03.15 olarak değiştirdiğini de ortaya çıkardı.

‘İŞKENCE VE SAHTECİLİK VAR’

Koca’nın avukatı Efkan Bolaç, GPS kayıtlarının polislerin kasıtlı olarak işkence suçunu işlediğini gösterdiğini ve Koca’nın iddialarının doğrulandığını öne sürdü. Bolaç, “Şüpheli polisler işkence suçundan yargılanmalıdır. Olay tutanağında yaptıkları değişiklik de suçtur ve resmi görevli olarak resmi evrakta sahtecilik yaptıklarına dair ciddi bir kanıttır” dedi.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Dayakçı polislerle ilgili yeni iddia Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.