Dışişleri: BM sorumluluğunu yerine getirmedi

adminGüncel0 Yorum 168 Kez Okundu20 Temmuz 2012

Dışişleri: BM sorumluluğunu yerine getirmedi

Yapılan yazılı açıklamada “Güvenlik Konseyi görevini yerine getirmedi” denildi.

Rusya ve Çin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Suriye’ye yaptırım öngören karar tasarısını veto etti.

Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı’ndan bir açıklama geldi.

“BM GÖREVİNİ YERİNE GETİREMEDİ”

Veto kararının hayal kırıklığı yarattığı belirtilen açıklamada, “BM Güvenlik Konseyi görevini yerine getirememiştir” denildi.

Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yayımlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

HAYAL KIRIKLIĞI

“Suriye’deki durumun her geçen gün daha vahim bir boyut kazandığı bir dönemde, BM Güvenlik Konseyi’nin gündemindeki UNSMIS karar tasarısının 11 olumlu, 2 çekimser ve 2 olumsuz oy alarak kadük kalması ve Suriye konusunda bir karar tasarısının üçüncü defa veto edilmiş olması hayal kırıklığı yaratmıştır.

Ne yazık ki, Güvenlik Konseyi uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden bir konuda bir kere daha sorumluluğunu yerine getirememiştir.

Temennimiz, Güvenlik Konseyi’nin hatasından dönmesi ve Suriye’de meşru ve kendi halkıyla barışık bir yönetimin bir an önce kurulmasıdır. Bu gerçekleşmediği takdirde Suriye ve bölgede barış ve güvenliğin yeniden tesisi mümkün olamayacaktır.

Suriye tarihi bir dönüm noktasındadır. Uluslararası toplum, bu kritik aşamada Suriye halkının yanında yer alarak tarihin akışı yönünde düzenli bir geçişi sağlayacak adımların kararlılıkla atılmasını sağlamalıdır.”

Etiketler: , , , , ,

Dışişleri: BM sorumluluğunu yerine getirmedi Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.