Diyarbakır’da gergin bekleyiş

adminGüncel0 Yorum 128 Kez Okundu14 Temmuz 2012

Diyarbakır'da gergin bekleyiş

Diyarbakır’da, BDP ve DTK tarafından düzenlenmek istenen ancak Valiliğin izin vermediği miting için kent merkezinde olağanüstü güvenlik önlemleri alındı.

KEPENKLER KAPALI

Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen takviye polis ekiplerinin de görev aldığı kentte, güvenlik güçleri, sabahın erken saatlerinden itibaren grupların toplanmaması için sürekli cadde ve bulvarlarda devriye geziyor. Diyarbakır’da bugün merkez Sur, Bağlar ve Kayapınar ilçelerinde kepenklerin yüzde 80-90 oranında kapalı olduğu belirtildi.

POLİS KUŞ UÇURTMUYOR

Diyarbakır’da bugün düzenlenmek istenen ancak, Valiliğin izin vermediği miting için kent güne kapalı kepenklerle başladı. Diyarbakır’da görev yapan yaklaşık 5 bin polis ve çevre illerden gelen takviye polis ekipleri, kentin cadde ve bulvarlarında zırhlı araç eşliğinde miting alanı olarak belirlenen İstasyon meydanına grupların toplanıp gitmemesi için devreye geziyor.

TOPLANAN GRUPLARI DAĞITIN

Kent merkezindeki önlemler devam ederken, kenttin giriş çıkışlarıda polis ekiplere tarafından tutularak kent dışından miting için gelmek isteyenlere izin verilmediği görüldü. Polis telsizlerinden miting için verilen yasaklama kararı nedeniyle grupların toplanmaması, toplanan grup varsa dağılmaları konusunda ikaz edilmeleri ve dağılmamaları halinde ise orantılı güç kullanılarak dağıtılması istenildi. Diyarbakır’a miting için dün kent dışından gelenlerin ise, kimlik kontrolü yapıldıktan sonra dönmeleri için ikaz edilmesi gerektiği belirtilerek polisler bu konuda uyarıldı.

BDP İL BİNASINA GİDİP BİLGİ ALDI

Diyarbakır’da izin verilmeyen miting için kent merkezinde kepenklerinde kapalı olduğu görüldü. Polis kayıtlarına göre merkez Bağlar, Kayapınar ve Sur ilçelerinde kepenk kapalı oranının yüzde 80-90 olduğu Yenişehir ilçesinde ise, bu aranın daha az olduğu belirtildi.

Miting alanı olan İstasyon meydanında ise seyyar satıcıların miting olacakmış gibi dün geceden açtıkları tezgahların polis tarafından kaldırıldığı görüldü. Yine miting için getirilen sandalyelerin polis tarafından araçlara konularak kaldırıldığı da görüldü.

Diyarbakır’da izin verilmeyen miting için olağanüstü güvenlik önlemleri alanırken, polis ekipleri BDP Diyarbakır il binasına giderek BDP’lilerin programı konusunda parti yetkilileri ile görüştü. Parti yetkilileri, program için partinin Genel Başkanı ve Milletvekillerini beklediklerini, amaçlarının İstasyon meydanına yürüyüp basın açıklaması yaptıktan sonra dağılmak olmduğunu söyledi. Ancak, polis yetkilileri bugün Diyarbakır’da düzenlenecek olan etkinliklerin Valilik kararı ile yasaklandığını bu nedenle yürüyüşe izin vermeyecekleri konusunda BDP’lileri uyardığı öğrenildi. Polis helikopteri ise, sabahın erken saatlerinden itibaren kent üzerinden uçarak, cadde ve bulvarları kontrol edip toplanan grup varsa yerdeki polis ekiplerine bildirdi.

Etiketler: , , , , ,

Diyarbakır’da gergin bekleyiş Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.