Duygulandıran yüzleşme

adminGüncel0 Yorum 97 Kez Okundu15 Temmuz 2012

Duygulandıran yüzleşme

Türkiye’nin ilk yüz nakli Antalya’daki Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 21 Ocak’ta Uğur Acar’a yapılmıştı. Küçük yaştayken yüzü yanan Acar’a (22), Uşak’ta tren önüne atlayarak intihar eden Ahmet Kaya’nın (39) yüzü nakledilmişti.

HİÇBİR ŞEY SÖYLEYEMEDİ

Uğur Acar dün Uşak’a gitti ve Ahmet Kaya’nın ailesine teşekkür ziyareti yaptı. Ahmet Kaya’nın ablası Fatma Çil, Uğur’a sarıldı ve “Kardeşim yaşıyor” dedi. Ahmet Kaya’nın 14 yaşındaki kızı Nurhan ise Uğur Acar’a uzun uzun baktıktan sonra gözleri doldu ve hiçbir şey söyleyemeden yanından uzaklaştı.

İşte küçük Nurhan’ın babasının yüzüne o bakışı..

UŞAK’A GİTTİ

Uşak’ta yapılan bağışlarla Türkiye’nin ilk ve dördüncü yüz nakilini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ile ilk yüz naklinin yapıldığı Uğur Acar, bir konferansa katılmak üzere Uşak’a geldi.

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

Uşak Kent Konseyi ve Uşak Üniversitesi tarafından düzenlenen “Uşak’ın Erdemli Yüzleri” konulu konferansa katılmak üzere Prof. Dr. Özkan ile birlikte Uşak’a gelen Türkiye’de ilk yüz naklinin yapıldığı Uğur Acar, konferans öncesinde, Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Koordinasyon Birimi Sorumlusu Nilgün Keçecioğlu ile bağışlanan yüzünü taşıdığı Ahmet Kaya’nın ailesini ziyaret etti.

‘O DA BU AİLENİN BİR PARÇASI’

Acar, eve gelişinde geçirdiği rahatsızlık nedeniyle evde yatarak tedavi gören Ahmet Kaya’nın ablası Fadime Çil’in elini öptü. Fadime Çil de Uğur Acar’a sarılarak karşılık verdi.

Uğur Acar’ı kardeşiymiş gibi öpüp koklayan abla Çil, ziyaret dolayısıyla çok duygulu olduğunu dile getirerek, “Kardeşim Ahmet’i en son morgda öpüp koklamıştım. Aynı onun gibi kokuyor. Şimdi Uğur’u öperken aynı sıcaklığı aldım. O da bu ailenin bir parçası” dedi.

ACAR: ONLARIN HİSLERİNİ ANLAMAYA ÇALIŞIYORUM

Uğur Acar da tarifi imkansız duygular içinde olduğunu ifade ederek, “Karşılamaları ve davranışları beni çok duygulandırdı. Onların hislerini anlamaya çalışıyorum. Ama şu an hissettiklerimi anlatmakta zorlanıyorum” diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Koordinasyon Birimi Sorumlusu Keçecioğlu ise Ahmet Kaya’nın ailesinin Türkiye’de bir ilkin gerçekleştirilmesine vesile olduğunu, bu nedenle Türk milleti ve bilim dünyası adına aileye minnettar olduklarını söyledi.

Uğur Acar’ın günlerdir bu ziyaret için hazırlandığını ve çok heyecanlı olduğunu belirten Keçecioğlu, şunları kaydetti:
“Uğur, şu anda hislerini tam olarak yansıtamıyor. Çok zorlu bir dönemden geçti. Uğur, eskiden sokağa çıkamıyordu. Çünkü onu gören çocuklar Uğur’dan korkuyordu. Şimdi görüyorsunuz ki, bu odadaki herkes Uğur’un yüzüne mutlulukla bakıyor. Çocuklar ondan korkmuyor. Uğur için yeni bir yaşam başladı. Buna ön ayak oldukları için Ahmet Kaya’nın ailesine çok teşekkür ediyorum.”

DUYGULANDIRAN YÜZLEŞME

Ziyaret sırasında sonradan odaya gelerek Uğur Acar ile yüzleşen Ahmet Kaya’nın 14 yaşındaki en küçük kızı Nuran Kaya ise bir süre Acar’ın yanına oturup yüzüne baktıktan sonra duygulanarak odadan ayrıldı.

Etiketler: , , , , ,

Duygulandıran yüzleşme Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.