Egemen Bağış: Schengen kaldırılmalı

adminGüncel0 Yorum 116 Kez Okundu16 Temmuz 2012

Egemen Bağış: Schengen kaldırılmalı

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ”AB’nin Türk vatandaşlarına uyguladığı Schengen vizesi bizim için önemli bir engeldir. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci olarak, Türkiye’nin AB üyeliğini engelleyen duvardaki bütün tuğlaları teker teker yere indirmek, benim sorumluluğum ve görevimdir” dedi.

Bağış, The Guardian dergisinde yayımlanan makalesinde, Rusya, Ukrayna, Moldova ve Gürcistan gibi AB’ye aday olmayan ülkelerle dahivize muafiyeti konusunda müzakerelerin sürdüğüne dikkati çekerek, şunları kaydetti:

MASRAFI ÇOK, FAYDASI YOK AYRIMCI BİR VİZE UYGULAMASI

”Türkiye, AB ile ticari sınırları kaldırmış tek aday ülkedir. AB’ye göç etme arzusu olmayan Türk turistler, öğrenciler, sanatçılar, tacirler, iş adamları, masrafı çok, faydası yok bir ayrımcı vize uygulamasına tabi tutulmaktadır. Almanya’daki Türklerin ise daha iyi iş olanakları bulma umuduyla Türkiye’ye dönmeye başlamaları şaşırtıcı gelmemelidir.

MAHKEMELER LEHİMİZDE KARAR VERİYOR

Son dönemde aldığı kararlarla Avrupa Birliği Adalet Divanı ve Almanya’nın Hannover ve Münih mahkemeleri ve Hollanda’nın Haarlem Mahkemesi gibi bazı üye devletlerin ulusal mahkemeleri, Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat etme hakkına sahip oldukları yönünde karar vermiştir.

BİZ NİÇİN HALA DIŞLANIYORUZ?

O zaman biz niçin hala dışlanıyoruz? Türklerin ekonomik gerekçelerle mülteci olarak AB ülkelerine akın edecekleri yolunda bir kısım Avrupa’da uydurulan toplu göç senaryosu saçmadır. Bu senaryo, ülkemizin kalkınma gerçeklerini çarpıtmaktadır. Hatta Türkiye’nin ulaştığı güçlü ekonomik büyüme sayesinde, bu senaryonun tam tersinin gerçekleşmesi muhtemeldir. Eğer bu tutumun gerekçesi Türkiye’nin nüfusu ise, Batı Balkan ülkelerinin milyonlarca vatandaşının veya 200 milyon Brezilyalı’nın ya da 120 milyon Meksikalı’nın AB vize muafiyetine sahip olması nasıl açıklanabilir?”

Etiketler: , , , , ,

Egemen Bağış: Schengen kaldırılmalı Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.