Egemen Bağış’tan AB’ye mesaj

adminGüncel0 Yorum 187 Kez Okundu18 Mayıs 2012

Egemen Bağış'tan AB'ye mesaj

 

Avrupa Birliği Bakanı ve Büşmüzakereci Egemen Bağış, ”Türkiye, eninde sonunda müzakereleri her ülke gibi bitirecektir. Halihazırda Türkiye, AB ile birçok ilişki içindedir, birçok konuda AB müktesebatını uygulamaya başlayan bir ülkeyiz” dedi.

Avrupa Koleji Yüksek Lisans Burs Programı’na destek veren şirket temsilcileri için ABGS Ortaköy Ofisi’nde, Bağış’ın ev sahipliğinde yemek verildi.

Yemekte konuşan Bağış, bu akşam Avrupa Koleji’ne burs vermeyi kabul eden şirket yetkilileriyle Avrupa Koleji’nin rektörünü bir araya getirmek istediklerini dile getirdi.

Türkiye’nin AB sürecinde eğitimli AB uzmanlarının sayısını artırmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Bağış, ”Hem devlette hem özel sektörde hem sivil toplumda hem medyada artırmamız çok çok önemli. AB’nin fırsatlarını daha iyi değerlendirebilmek için çok önemli. O çerçevede gösterdiğiniz destek ve kararlılık için çok teşekkür ederim” dedi.

“POZİTİF GÜNDEM’İ BAŞLATTIK”

Bağış, bugün yoğun bir gün yaşadığını, sabah AB Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ile çalışma kahvaltısında bir araya geldiklerini, daha sonra ”Pozitif Gündem”in başlangıcını gerçekleştirdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

”Bugüne kadar 33 faslın 13’ünü açabildik. Geriye kalan 20 faslın 17’sinde siyasi engel olduğundan, üye ülkelerin şöyle ya da böyle ortaya koydukları tavırlar nedeniyle açamadığımız fasıllardan dolayı Avrupa Komisyonu, Türkiye’nin farklı alanlarda sergilediği gelişimi bir şekilde takdir edebilmek için, eksik olduğumuz yerlerde eleştirilerini daha somut ortamlarda dile getirebilmek için böyle bir Pozitif Gündem’i ortaya koymak istedi. Sabahki toplantımızdan sonra ilk çalışma grubunu da 23. fasılla ilgili, Adalet Bakanı’nın da katılımıyla başlatmış olduk. Bu, Türkiye’nin kararlılığının bir neticesi. Daha önce de söylediğim gibi Türkiye, eninde sonunda müzakereleri her ülke gibi bitirecektir. Halihazırda Türkiye, AB ile birçok ilişki içindedir, birçok konuda AB müktesebatını uygulamaya başlayan bir ülkeyiz.”

Bu süreçte, Türkiye’de yeteri kadar AB uzmanı olmadığını gördüklerinin altını çizen Bağış, 2 yıl önce Avrupa Koleji’ne gittiğinde sadece 2 Türk öğrenci bulunduğunu gördüğünü dile getirdi.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Egemen Bağış’tan AB’ye mesaj Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.