Erdoğan Arakan’daki katliam için BM’yi göreve çağırdı

adminGüncel0 Yorum 296 Kez Okundu24 Temmuz 2012

Basbakan Recep-Tayyip-ErdoganBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan , Uzakdoğu ülkesi Myanmar’ın (Burma) Arakan bölgesindeki Müslüman katliamına ilişkin olarak Birleşmiş Milletler ‘i (BM) göreve çağırdı.

AK Parti Genel Merkezi’nin teras katında düzenlenen 5. geleneksel büyükelçiler iftarında konuşan Erdoğan, ilk kez Arakan’da yaşananlara temas ederken sert uyarılar yaptı. “Biz hiçbir zaman Gazze’de sadece Müslümanların katledilmesine vurgu yapmadık. İnsanın ve insanlığın değerlerinin katledildiğini savunduk.” dedi.

‘BM’Yİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ’

Başbakan Erdoğan, “Bugün Arakan bölgesinde insanlar ve insanlık katlediliyor. BM’yi burada göreve davet ediyoruz. Bu daveti yapmaktan daha normal, daha insani ne olabilir? Bir avuç Müslüman ne yazık ki oradaki ağırlıklı yönetim tarafından şu anda katlediliyor, yakılıyor. Bunu seslendirmekten daha tabii ne olabilir? Bu bizim insani görevimiz.” diye konuştu.

‘İNSANLIK KATLEDİLİYOR’

Somali’de, Afganistan’da, Irak’ta, Suriye’de etnik kökenleri, dinleri, dilleri, mezhepleri ne olursa olsun insanlığın katledildiğini ifade eden Başbakan, “Eğer Filistin’de ölenler Müslüman deyip vicdanını rahatlatmaya çalışanlar varsa onlara diyorum ki ‘Hayır insanlık katlediliyor.’ Eğer Somali’deki açlığa bakıp ‘Afrikalılar ölüyor, varsın ölsün’ diyerek vicdanlarına bahane üretenler varsa onlara diyorum ki ‘Hayır Somali’de insanlık can çekişiyor.’ Eğer Suriye’ye bakıp ‘Suriye’de diplomasi, siyaset ve mezhepler çarpışıyor’ diyerek yüreklerini serinletenler varsa onlara diyorum ki, ‘Hayır, Suriye’de insanlık topyekün katlediliyor.” şeklinde konuştu.

Erdoğan, bugün Suriye’de ve Arakan’da ölenlerin insan olduğuna vurgu yaparken, “Brüksel’de, Paris’te, Londra’da, Washington’da yaşayanlar ne kadar insansa Şam’da, Halep’te, Dara’da, Humus’ta, Arakan’da yaşayanlar da onlar kadar insandır.” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE’NİN DIŞ POLİTİKASI İNSAN ODAKLI’

Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin dış politikasının ‘çıkar’ odaklı değil, ‘insan’ odaklı olduğunun altını çizdi. “Yaşanan tüm bu insanlık dramlarına karşı sesini yükseltmek, ortaya tepki koymak her insanın insanlık vazifesidir.” şeklinde mesajlar verdi. Erdoğan, Türkiye’nin her zaman vicdanının sesine kulak verdiğini ve tamamen insanlık zaviyesinden bakarak tepkisini ortaya koyduğunu anlattı. Hiçbir ülke ve çevrenin bunu farklı yönlere çekmemesini istedi.

Etiketler: , , , , ,

Erdoğan Arakan’daki katliam için BM’yi göreve çağırdı Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.