Erdoğan: Çamlıca Camii projesi içime sindi

adminGüncel0 Yorum 226 Kez Okundu28 Kasım 2012

İspanya’ya giden Başbakan Erdoğan,projesi taklit diye büyük eleştirlere neden olan Çamlıca Cami projesinin içine sindiğini söyledi. Jüriyede sitem eden Başbakan Erdoğan, neden birinci seçmeyip de spekülasyonlara nede oldunuz dedi.

İşte Başbakan Erdoğan’ın Çamlıca Cami’yle ilgili sözleri;

MODERN ÇİZGİ ADINA ÇOK GARİP PROJELER VARDI

90’ı aşkın proje yarıştı. Avrupa’da binaya bakınca ‘bu katedral, bu kilise’ diyebiliyorsunuz. Biz de baktığımızda ‘bu cami’ diyebilmeliyiz. Klasikten moderne çok ilginç adaylar da vardı.Modern çizgi adına çok garip projeler de vardı. Cami mimarisi özellikli bir konu. Eseri gördüğünüzde ‘evet bu bir ibadethanedir, camidir’ diyebilmeniz lazım.

CAMİNİN RUHUNU VERMEK KOLAY DEĞİL

Hayır, kısa değildi. Cami mimarisinde Müslüman olmayanların o ruhu yakalaması zor. Mimarın, neyi niye yaptığını ortaya koyması, anlatması lazım. Sinan böyle baktığı için 600’ü aşkın eser bıraktı. Batı’nın ruh dünyasında bize ait bazı kültürler yok. Dolayısıyla caminin ruhunu vermeleri çok kolay değil.

PROJE İÇİME SİNDİ

Evet sindi. Ayrıca jüride olsam ikinci seçmezdim. Neden birinci seçmeyip spekülasyonlara yol açıyorsun? Kültür merkezleriyle, seminer ve sergi salonlarıyla, etrafıyla bütün bir proje. Belki şimdi maketleriyle çok anlaşılmıyor. Ama bittiği zaman güzel olacak emin olun. Mesela şimdi Marmara İlahiyat Fakültesi Camii’nde de tartışma çıkıyor. Tek kubbede çok büyük bir cami olacak. Modern ile klasiği bütünleştirmiş, iki minarede lafzatullah var. Mimar nedenini açıklıyor. Otoparklarıyla sergi salonlarıyla bütün bir proje.

CAMİNİN ALTINDA TİCARİ YERLER OLMAMALI

Hayır olmayacak. Zaten camilerin altında sağında solunda bu tip ticari yerler de olmamalı. Ben bu tip projelere temelden karşıyım. Cami projesinin tartışmasına eyvallah. Tartışılsın. Ama birçok eleştiri bilmeden yapılıyor. Neymiş, orası meskun mahal değilmiş, gidip baktın mı? Yok yeşil alan zarar görecekmiş. Orada yeşil alan zaten yok ki. Ayrıca oradaki tüm antenleri toplayıp tek kulede Küçük Çamlıca’ya taşıyoruz. İhalesini yıl sonuna kadar yapmayı düşünüyoruz.

TAKSİM’E DE CAMİ YAPILACAK

Evet yapılacak. Şimdiki mescidin yerinde, etrafında birkaç bina daha var. Onların orası bir ada. Maksem’in arkası. Birkaç parsel kamulaştırılacak.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Erdoğan: Çamlıca Camii projesi içime sindi Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.