Erdoğan’ın Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu konuşması

adminGüncel0 Yorum 84 Kez Okundu7 Ağustos 2012

Basbakan Recep-Tayyip-ErdoganKonuşmasına şehitlere Allah’tan rahmet dileyip şehit ailelerine sabır dileyen Başbakan Erdoğan, ‘Terör Türkiye’nin istikametini değiştirmek istiyor. Ancak bizler gerekeli önlemleri alıyoruz. Terör karşısında kararlı bir siyasi iradeye sahibiz. Güvenlik güçlerimizle teröristlerle mücadele konusunda sarsılmaz bir cesarete sahiptir. Savunma sanayisine yaptığımız yatırımların neticesini almaya devam ediyoruz. Terörle mücadelede ihtiyaç duyduğu teknolojiyi üretir hale gelmiş durumdayız. Önümüzdeki yıllarda çok daha hayati neticeler elde edeceğiz.’ diye konuştu.

İŞTE ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARININ SATIR BAŞLARI

Bilim ve Tenknoloji Yüksek Kurulu’muza 15. kez başkanlık ediyorum. Geçtiğimiz 10 yılda bilime ve bilimsel gelişmeleri desteklemeye yönelik adımların en önemlileri bu toplantılardır. Çalışmalarımız artık belli bir düzeye ulaşmıştır. Bütün bakanlıklarımızın, üniversitelerimizin gündeminde her geçen gün daha fazla yer tutuyor. Sadece 2011 yılı başından bugüne kadar ARGE destekleri kapsamında 1462 projeye 338 milyon lira verdik. Bilim insanları ve öğrencilere sağlanan burs çerçevesinde 18 bin kişiyi 81 milyon liralık kaynakla destekledik.

10 YIL ÖNCESİYLE KIYASLANAMAZ BİR NOKTADAYIZ

Yeni teşvik sistemine göre 6. bölgeye yapılan yatırımlara ilave vergi teşvikleri getiriyoruz. Melek yatırımcı olarak adlandırılan fikri olan ancak sermayesi olamayanları gelir vergisinden muaf tuttuk. Verdiğimiz emeklerin karşılığını almaya başladık. Bugün bilimsel araştırmalar ve teknolojik gelişmeler konusu da 10 yıl öncesiyle mukayese edilmeyecek bir noktaya geldik.

YETİŞMİŞ İNSAN KAYNAĞINA İHTİYACIMIZ VAR

TÜBİTAK, ilk yerli gözlem uydusu RASAT’ı fırlatmıştı. Göktürk uydumuzu da fırlatmayı düşünüyoruz. Bilgi ve bilgi güvenliği merkezi 3 boyutlu mayın arama sistemi geliştirilmiştir. Ankara, Kocaeli,Sakarya ve Bursa’da bilim merkezlerinin kurulmasına yönelik protokoller imzalanmıştır. Türkiye bilim teknoloji ve yenilik alanında köklü değişim yaşıyor. ARGE odaklı firmaları desteklememiz gerekiyor. Tüm bunlar için de eğitim ve bilgi birikimine insan kaynağına ihtiyacımız var. Yetişmiş insan ihtiyacımızın karşılanması konusunu ayrıntılı olarak görüşeceğiz.

Türkiye olarak 2023 hedefimize ancak yeni eğitim sistemizi entegre edersek ulaşabiliriz. Çocuklarımıza matematik fen teknoloji derslerinde yeni eğitim metodlarıyla kolay kavrayacakları bir sistem hazırlayacağız. Kendini ifade edebilen dünyadaki gelişmeleri takip edip analiz edebilen gençlere sürratle ihtiyacımız var. Üniversitelerimiz daha aktif rol oynamalı. Türkiye siyasal sosyal ekonomik alan gibi bilim ve teknoloji alanında da kentine ait özgün modeller yaratan ülkelerden biri olarak kabul ediliyor.

ÖZEL SEKTÖRÜN PAYI ÇOK ÖNEMLİ

Özel sektörümüzün bu projelerdeki payını özellikle ifade etmek istiyorum. Bugün Anadolu’daki mütevazi şirketlerimiz bile ARGE’ye yöneliyor. KOBİ’lerimizin ekonomiyi canlandırma gücünü en büyük avantajımız olarak görüyoruz. Genç girişimcilere özel destekler veriyoruz. Bu çalışmalarımızdan sonuç almak kısa süreli bir iş değil zaman ve sabır istiyor. Anadolu’nun dört bir yanında katma değeri yüksek ürünler üretip ihraç eden firmalarımızla gurur duyacağız. Kendimize milletimize inanıyoruz. Tarihimizle gurur duyan ve aynı zamanda tarihin sorumluluklarını omuzlarında hisseden bir nesil istiyoruz. Türkiye sadece tüketen bir ülke olarak yoluna devam edemez. Türkiye artık ürünü de bilgiyi de üreten ülke konumunda hızla ilerliyor.

Etiketler: , , , , ,

Erdoğan’ın Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu konuşması Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.