Evrensel Enerji nedir

adminGüncel0 Yorum 236 Kez Okundu2 Temmuz 2012

Evrensel Enerji nedir

Yoga bilimine göre, Prana, evrende var olan tüm enerjinin toplamı olan kozmik evrensel enerjidir.

Bu enerji, her ne kadar havanın kimyasal bileşiminde bulunuyorsa da akciğerlerimize soluduğumuz havada var olduğu kabul edilmektedir. 
Prana, soluduğumuz havada, yediğimiz besinde, içtiğimiz suda, güneş ışınlarında bulunur. İster hayvansal, ister bitkisel olsun, yaşamın her türü Prana’ya bağlıdır. Söylenene göre zihnini iradesinin denetimi altına alan yogi, Prana’yı da denetimi altına almış demektir. 

Bunu başarabilen yogi, kalbini durdurabilir, içtiği zehiri kanına karışmadan dışkı yolu ile bedeninden atabilir.

Fransızların “guerisseur” olarak adlandırdıkları (tıp doktoru olmadıkları halde hastalar şifa veren) kişilerin, bilerek ya da bilmeyerek hastaların tedavisinde güç ya da enerji, aslında Prana’dan başka bir şey değildir.

Prana’nın varlığının en basit kanıtı olarak akciğerlerimizde aldığımız enerji gösterilir. Prana’yı zihinsel denetimi altına alabilmek için yogi kendisini çeşitli nefes çalışmalarıyla eğitir. 

Bu çalışmalardan oluşan bilime (“Prana”, enerji ve “Yama”, egemenlik anlamına gelen sözcüklerden türeterek) Pranayama denir. Prana, başta akciğerler olmak üzere tüm bedenin kullandığı enerjidir. 

Eğer beden gerek hastalıktan gerekse doğal yasalar çiğnendiği için Prana’yi “sindiremez” hale gelirse, bedendeki canlılık (aynı elektrik kesintisi sonucu yayın yapamayan radyo istasyonunda olduğu gibi) sekteye uğrar. 

Tüm bunlardan anlaşılıyor ki Parana, ister kozmik radyasyon, ister yaşam gücü olarak adlandırılsın, evrende onsuz hayat düşünelemez. Bu enerjinin bedenimizde olduğunun bir diğer kanıtı olarak ise, bizi nefes almaya mecbur eden güçtür. Prana hem pozitif hem de negatiftir: sağ burun deliklerinden alınan, yani “Pindala”dan geçen güç pozitif; sol burun deliğinden alınan, yani “İda”dan geçen güç negatiftir.

Elektriğin keşfinden binlerce yıl önce yogiler, tüm evrenin süptil bir güçle titrediğini düşünmüşler ve insan bedenindeki enerji kaynağının Prana olduğunu ileri sürmüşlerdi. 

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Evrensel Enerji nedir Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.