Facebook Avrupa’dan 32 milyar euro ‘ekledi’

adminEkonomi0 Yorum 206 Kez Okundu28 Mart 2012

Facebook Avrupa'dan 32 milyar euro 'ekledi'

Sosyal paylaşım sitesi Facebook ABD borsalarında işlem görmeyi beklerken Avrupa ülkelerinden yüksek kazanç elde etti. Deloitte’un raporuna göre, Facebook 2011 yılında Avrupa Birliği’ne üye 27 ülkeden 32 milyar euro gelir elde etti. Bunun ekonomiye etkisi 15.3 milyar euro oldu.

Deloitte’tan yapılan açıklamaya göre “Facebook’un Avrupa’daki ekonomik etkisi, katma değeri, istihdam olanakları baz alınarak ölçümlenen raporda, firmanın Avrupa’da da fiziken varoluşu, tedarikçi satın almaları yapması ve istihdam yaratması, eleman ücretleri, vergi ödemeleri ve genel kârı ile doğrudan ve dolaylı olarak ekonomiye katkı sağladığı görülüyor.”

Facebook’un marka bilinirliğini arttırma amaçlı sunduğu reklam ve tanıtım faaliyetlerinin de geniş anlamda ekonomik fayda yarattığının belirtildiği raporda site ekosisteminde bulunan firmalar sayesinde yaratılan iş olanakları ile de doğrudan ve dolaylı olarak ekonomiye katkı sağlandığı görülüyor.

Facebook’tan iş aranıyor
Raporda ayrıca Facebook’un İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İrlanda gibi Avrupa ülkeleri ekonomilerini de nasıl etkilediği ile ilgili verilere yer veriliyor. Deloitte’un raporunda iş, uygulama ve teknoloji alanlarında ülkelerin ekonomisinde etki yaratan Facebook, belirgin olarak İngiltere, Almanya ve İtalya ekonomilerine katkı sağladığı görülüyor. Araştırmaya göre en büyük ekonomik ve teknolojik etki 1.5 milyar euro ile Almanya’da yaşandı. Mobil cihazlar üzerinden en çok Facebook’a giriş yapan ülke İngiltere oldu.

Cihaz satışları yapılıyor
Araştırmada sosyal ağların iş olanakları yaratmada da artarak önemli bir yer tutmaya başladığı görülüyor. 2010 yılında şirketlerin yüzde 90’ı iş bulma platformlarını kullanırken çalışanların yüzde 50’si ise Facebook’u iş bulma platformu olarak kullanıyor. Araştırmada Facebook’un istihdama katkısının yüzde 50 oranında olduğu vurgulanıyor. (radikal)

Facebook, cihaz satışları ve geniş band için talep yaratıyor. Facebook ile artan teknoloji satışlarının ekonomik etkisinin 2011 yılında 27 Avrupa ülkesinde 5.5 milyar euroyu bulduğu tahmin ediliyor. Buna bağlı olarak 85.300 kişiye iş imkânı yarattığı öngörülüyor. Dünya çapında 350 milyon aktif kullanıcı Facebook’u mobil cihazlar üzerinden kullanıyor. Bu bağlantılar, dünya çapında 475 mobil operatör tarafından sağlanıyor.

Yine 27 Avrupa ülkesinde cihazlar ve geniş band satışlarından elde edilecek gelirin 2011’de toplam 6.5 milyar euroya ulaştığı öngörülüyor.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Facebook Avrupa’dan 32 milyar euro ‘ekledi’ Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.