Galatasaray’a çatıdan 25 milyon liralık fatura

adminSpor0 Yorum 253 Kez Okundu29 Haziran 2012

Galatasaray'a çatıdan 25 milyon liralık fatura

İnönü Stadı’nın yeniden yapılması sırasında Beşiktaş’ın maçlarını Türk Telekom Arena’da oynamak istemesi nedeniyle ortaya çıkan tartışmalar gün geçtikçe daha da büyüyor.

Akşam gazetesinin haberine göre; G.Saray cephesi, ‘Arena 49 yıllığına G.Saray’ın malıdır. G.Saray’ın taşınmazları konusunda genel kurul kararı olmadan, yönetim de herhangi bir tasarrufta bulunamaz’ görüşünde.

GALATASARAY’IN ELİ ÇOK ZAYIF

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın bu konuda tarafları uzlaştırmak için yaptığı girişimlerden de bir sonuç alınamadı. Arena’yı, Beşiktaş’la ortak kullanmak istemeyen G.Saray ortaya makul sebepler koydu. Konuyu salı günü yapılacak Divan Kurulu’nda tartışma kararı aldı. Yaptığımız araştırmada G.Saray’ın Arena konusunda elinin o kadar güçlü olmadığını gördük. Çünkü Sarı-Kırmızılılar, protokolün çok önemli 2 hükmünü ihlal etmişti.

ÇOK AĞIR CEZA GELEBİLİR

Bunlardan ilki ve en önemlisi stadın açılır-kapanır çatısının G.Saray tarafından yapılması. Sözleşmeye göre Sarı-Kırmızılı yönetim 24 ay içinde bu çatıyı yapmak zorunda. Sözleşme yürürlük tarihi 14. maddede 14.01.2011 olarak yazılı şekilde not edilmiş. Yani sürenin dolmasına 6 ay var. Ancak bu sürede çatının yetişmesi imkansız. Bu durumda G.Saray çatı maliyetinin yarısı, artı KDV dahil ceza ödemek durumunda. Bu da yaklaşık 20 milyon TL’yi aşkın bir meblağ olarak hesaplanıyor.

15 GÜNDE DEVİR

İkinci önemli konu ise her yıl G.Saray’ın İstanbul İl Müdürlüğü’ne ödemekle yükümlü olduğu 1.5 milyon TL’lik amatör sporlara katkı payı. Sarı-Kırmızılılar 2 yıldır bu parayı da ödemediği için sözleşmede ikinci ihlali yapmış durumda. (Başkan Yardımcısı Adnan Öztürk daha önce bu paranın Spor Toto sponsorluk gelirlerinden icra yoluyla tahsil edildiğini açıklamıştı.)

Bütün bu ihlaller, 13. maddeye göre Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne protokolün feshini isteme ve 15 gün içinde stadı devralma yetkisi veriyor. Görünen o ki G.Saray burada hem Beşiktaş hem de siyasi otoriteyle uzlaşma yoluna gitmek durumunda. Aksi halde hiç de söylendiği kadar eli güçlü değil.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Galatasaray’a çatıdan 25 milyon liralık fatura Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.