Gaziantep’teki isyan sonrası kritik toplantı

adminGüncel0 Yorum 131 Kez Okundu24 Temmuz 2012

Gaziantep'teki isyan sonrası kritik toplantı

Suriyeli sığınmacıların kaldığı kamplarla ilgili üst düzey bir toplantı gerçekleştirilecek. Saat 14.00’da başlayacak olan toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve AFAD yetkilileri katılacak..

8 ÇADIRKENT 1 KONTEYNER KENT

Esed rejiminden kaçan Suriyelilerin yerleştirildiği kamplardaki durum, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndaki üst düzey toplantıda masaya yatırılacak. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın başkanlığındaki toplantıya, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katılacak. Esed rejiminden kaçan Suriyeliler için Hatay’da 5, Şanlıurfa’da 2, Gaziantep’te 1 olmak üzere toplam 8 çadırkent ve Kilis’te 12 bin kişilik 1 adet konteynerkent kuruldu. Kamplarda son dönemde yaşanan gerginlikler ve kampların şartları değerlendirilecek.

EKSTRA TEDBİRLER GÖRÜŞÜLECEK

Ayrıca önümüzdeki dönemde, Suriye’den bir insan akını yaşanması halinde alınması gereken tedbirler de masaya yatırılacak. Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Suriye Milli Konseyi Başkanı Abdülbasit Seyda, dün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmüş, kamplardaki durum da gündeme gelmişti. Davutoğlu, Türkiye’nin bu gerginliklerin küçük bir grubun işi olduğuna inandığını ancak tekrarını istemediklerini bildirmişti. Seyda da, “Türkiye’ye minnetarız, sorumsuzca yapılan hareketleri şiddetle kınıyoruz” demişti.

Etiketler: , , , , ,

Gaziantep’teki isyan sonrası kritik toplantı Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.