Google Glass Nedir? Google Glass’ın Bilinmeyen Özellikleri!

adminTeknoloji0 Yorum 741 Kez Okundu28 Mayıs 2013

Geçmişten aldığı deneyim ve teknoloji ihtiyaçlarını geleceğe uyarlayan Google, Glass ürünü ile günlük teknoloji kullanımına yön vermeye şimdiden başladı. Test amaçlı üretilmesinin ardından, ilk kullanıcıları tarafından büyük bir beğeni kazanan Google Glass, farklı sektörlerde test edilmeye devam ediyor.

Google Glass Nedir? Google Glass  Video İzle Google Glass Özellikleri nelerdir. Günlük ihtiyaçlar arasında yer almaya çalışan Google Glass, bakalım profesyonel fotoğrafçılıkta da işe yarayacak mı? Google Glass Teknik Özellikleri, Kullanım Alanları ve Detaylar – Google Glass Nedir? Dünyayı her anlamda etkilemeyi başaran Google’ın geçen sene ’Yılın İcadı’ seçilen son ürünün adıdır Google Glass. Sizin tam anlamıyla kişisel gözlük asistanınız oluyor. Ona bir ’üçüncü göz’ demek belki daha doğru olabilir.

Google Glass için düzenlenen sıradaki test ise fotoğrafçılık. Profesyonel fotoğrafçılığı Google Glass’la birleştiren Grovo adlı bir grup, üzerinde çalıştığı minik video ile izleyenleri eğlenceye davet etti. Videonun teması ise, profesyonel bir fotoğrafçı birinin çekimlerini Google Glass ile yaparken, dışarıdaki çevre tarafında nasıl göründüğü.

Google Glass Teknik Özellikleri

“Okay Glass” diyorsunuz ve arkasına; “fotoğraf çek, mesaj gönder, videoya kaydet, adres tarif et, arama yap” gibi işlevleri gerçekleştirmesini istiyorsunuz Google Glass da yapıyor. Bir alttaki fotoğraf Sergey Brin’e ait ve kendisi Google’ın iki kurucusundan birisi; o da Glass’ı test ediyor.

Kesin olmamakla birlikte alüminyum-fiber karışımı oldukça esnek bir yapıya sahip Glass. Geldiğinde ise 5 çeşit renk seçeneğiyle kullanıcılar ile buluşacak. İlk Glass versiyonu normal bir gözlük gibiydi şu an ise aşağıdaki fotoğrafta beliren şeffaf bölümden komutların uygulanışını sunuyor ve camları olmayan bir çerçeve üzerine oturtulmuş durumda.

Google Glass

Bir örnek olarak Glass’ın kişisel güneş gözlüğüne uygulanışı fotoğraflamışlar. 2013 yılının sonu veya 2014 yılı başlarında çıkması beklenen Glass’ın fiyatının 1500$’dan aşağıda olması bekleniyor. Zamanla çok daha geliştirileceğini düşünürsek bu rakamı da hak edecektir; hoş şu an bile özellikleri bu parayı hak ettiğinin göstergesi.

720p HD kalitesinde video kaydı yapabiliyor GPS ile konum belirleyebiliyor ve yön tarifi yapıyor, WiFi veya Bluetooth 4.0 özelliği ile de iPhone veya Android akıllı telefonunuzla da bağlantı kurabilecek.

Belki yakın zamanda yalnızca insanların gözbebeklerine oturacak bir lens sayesinde etrafımıza baktığımızda herhangi bir şey hakkında bilgi alabilecek, yolumuzu zorlanmadan bulabilecek, her anımızı ölümsüzleştirmek adına kayıt altına alabileceğiz. Çok fazla gelecek kokmuyor mu? “Filmlerdeki gibi” sözünü gerçekleştiren bir devrim aslında Google’ın Glass projesi.

Google Glass nedir?

Google Glass, şirketin aslında uzun zamandır hayalini kurduğu fakat son bir kaç ayda vücut bulan projesi. Gözlüğe yerleştirilen bir mini bilgisayar ve şeffaf mini ekran sayesinde Google Glass’ı kullanan kişi dünya ile olan bağlantısını koparmadan, yani bir ekrana bakma ihtiyacı olmadan internete başlı olabiliyor. HUD (Heads-up display) denilen bu arayüzün görünümünü biraz abartarak ”Terminatör gibi” diyebiliriz. Şeffaf ekranda gerçek zamanlı olarak güncellenen bir harita ya da ekranda akan yazılar görürken, aynı anda önünüzü de görebiliyorsunuz.

Google Glass Nedir? Google Glass Tanıtım Video İzle Google Glass’ın Bilinmeyen Özellikleri

Google Glass ile ilgili mahremiyet kaygılarının ardı arkası kesilmiyor. Çıktığı ilk günden beri sürekli kişisel özgürlükleri kısıtlayacağı ve kişilerin mahremiyet sınırlarının aşılacağını iddia eden ABD senatosu, Google Glass hakkında gensoru vererek bazı soruların aydınlığa çıkmasını istedi. Senatoya verilen gensoruda, Glass teknolojisinin yüz tanıma teknolojisine sahip olup olmayacağıydı ve yüz tanıma sonucu karşı taraf hakkında edinilen bilgilerin sınırı ne olacaktı ki, bu soruya geçen hafta düzenlenen Google I/O konferansında, Google ekibinden cevap geldi. Gerçekten de düşünüldüğünde daha ilk kez tanıştığınız biri hakkında önünüze gelecek bilgiler, fotoğraflar, videolar bazı durumlarda insanları kötü durumlara düşünebilir.
Glass ın yüz tanıma teknolojisine sahip olacağını açıklayan Google yetkilileri korkulanın aksine kişilerin mahremiyetlerinin ve kişisel özgürlüklerinin güvence altında olduklarını , kanuni durumlar dışında, bu özgürlüklere herhangi bir müdahale olmayacağı konusunda bilgi verdiler.
Bunun dışında merak edilen bir diğer konuda Glass ta saklanan verilen korumasının nasıl yapılacağı hakkında idi, bu konuda yine Google tarafından yapılan açıklamada farklı kişilerin farklı kullanıcılar olarak sistemde yer alacağı ve her kullanıcının yalnızca kendisi ile ilgili bilgilere erişiminin olacağı yönünde.

Google Glass Teknik Özelikleri:

Android 4.0.4 işletim sistemi
16 GB’lık hafıza
1 GB RAM
1.2 GHz çift çekirdekli ARM Cortex-A9 veya OMAP 4430 işlemciler
5 MP 720p görüntü kalitesinde kamera
WiFi , GPS, Bluetooth

ABD KONGRESİ GOOGLE GLASS’I TEHLİKELİ BULDU

Google’ın kendi bünyesinde geliştirdiği ve çığır açacak teknolojilerden birisi kabul edilen Google Glass, ilk günden bu yana özel hayatın gizliliği tartışmalarının yaşanmasına neden oluyor.

ABD’de bazı mekanlar gizli çekim yapılması endişesiyle Google Glass’ın kullanımını yasaklamıştı. Bu kez Kongre de endişelerini dile getirdi.

Salı günü larry Page ve 8 kongre üyesi ile Washington’da yapılan toplantıda, Google Glass’ın ABD vatandaşlarının özel hayatlarını ihlal etmesi konusundaki endişeler dile getirildi. İmzalanan bildiride Google’ın izin olmaksızın Google Glass ile bilgi toplama ihlallerine karşı nasıl bir koruma tedbiri aldığı sorusuna yer verildi.

Kongre üyeleri yayınladıkları bildiriye Google’ın en geç 14 Haziran’a kadar cevap vermesini istiyor. Ayrıca Google’ın gözlükte depolanan verilere üçüncü şahısların erişiminin kısıtlanıp kısıtlanmadığının da sorulduğu belirtiliyor.

Google Glass hali hazırda geçen yıl sipariş veren geliştiricilere özel bir sürüm olarak dağıtılırken, kısa süre önce biten yarışmada da 8000 kişi gözlüğü elde etmeye hak kazanmıştı.

Google Glass ürün yöneticisi Steve Lee, gizliliğin projelerinde üst sırada olduğunu ve karşı tarafa haber vermeden çekim yapmaya çalışan uygulamalara kesinlikle izin verilmeyeceğini ifade etti. Lee ayrıca cihazın hacker’ların erişimini engelleyecek yöntemlere sahip olacağını sözlerine ekledi.

Google Glass henüz yaygın satışa sunulmamasına rağmen, Kongre’nin dahi dikkatini çekecek derecede özel hak ihlali tartışmalarına sebep olmuş durumda.

GOOGLE GLASS’LA NELER YAPILABİLİR ?

Google, bizleri adeta birer Terminator’e çevirebilir.

Google’ın en çok merak edilen ürünü olan Google Glass, hem hayatımızı kolaylaştırabilir, hem de zorlaştırabilir. Birçok işlemi elimizi bile kaldırmadan, sadece göz hareketleriyle yapabileceğimiz cihaz, bayağı işimize yarayacaktır. Ancak öte yandan gizli çekim başta olmak üzere benzeri unsurlar sebebiyle çoğu mekanda yasaklanmasının istenmesi de, sıkıntılı tarafı oluşturuyor. Zira herkes, gözlük takan birinin tarafından kaydedilme korkusuyla bir mekanda oturmaz herhalde.

Peki bu gözlükle neler yapabiliriz?

Android işletim sistemiyle çalışacak olan cihaz, bize adeta üçüncü bir göz ekleyecek ve gözlüğün camında açılan ekranda, anlık iletiler, videolar ve benzeri şeyleri takip edebileceğiz. Mesela bu video, gözlüğün neler yapabileceğini gösteriyor. Yemek listesinin fiyatını hesaplamasından yol tarifine kadar birçok unsur gösterilmiş.

Etiketler: , , ,

Google Glass Nedir? Google Glass’ın Bilinmeyen Özellikleri! Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.