HTC, Yine İlk 10 İçerisinde Yok

adminCep Telefonu, Teknoloji0 Yorum 833 Kez Okundu17 Mayıs 2013

htc-edgeTayvanlı üretici HTC, geçtiğimiz yıllarda akıllı telefon piyasasının beğeni kazanan bir ismi olmayı başarmıştı. Sonrasında yaşanan talihsiz gidişatlar nedeniyle zorlanan HTC, bu yıl da tedarik sıkıntısı ile karşılaştı. Şubat ayında tanıtımını gerçekleştirdiği HTC One modelini bir türlü satışa sunamayan ve sürekli ertelemek zorunda kalan HTC, 2013 yılının ilk çeyreğinde başarılı olamadı. Akıllı telefon üreticilerinin satış rakamları gözlendiğinde, HTC’nin ilk 10 isim arasında bile bulunmadığı da ortaya çıkıyor.

.

2013 yılının ilk çeyreğindeki akıllı telefon satış rakamları Gartner tarafından açıklandı. Raporlar incelendiğinde tedarik sorunları nedeniyle bir türlü yeni amiral gemisi HTC One’ı satışa çıkaramayan Tayvanlı üreticinin eksiye düştüğü gözleniyor. İlk çeyrekte satış yapamayan HTC, ikinci çeyrekte de aynı durumda seyrederse bu gidişatı nasıl değiştirecek bilinmiyor. Yine aynı durumla karşı karşıya kalırsa, şirket için büyük sorunların oluşmaya başlayacağını iddia eden Gartner, HTC’nin ilk çeyrekte akıllı telefon piyasasında sadece %2.5 pazar payına sahip olduğunu açıkladı. Bu oran ile ilk ona giremeyen ve 11. sıranın sahibi olan HTC, yeni bir atılım gerçekleştirmezse, bu piyasadan silinebilir gibi gözüküyor.

.
Gartner tarafından açıklanan raporda, akıllı telefon piyasasının ilk çeyrekte lider isminin yine Samsung olduğu gözleniyor. %30.8 pazar payına sahip olduğu açıklanan Samsung, bu sektöre yön veren üretici haline geldi. Samsung’dan sonra ise ikinci sıranın sahibi, %18.2’lik bir oranla Apple oluyor. Koltuğunu Samsung’a kaptıran Apple‘ın ardından ise Güney Koreli başka bir üretici olan LG
Electronics
 geliyor. Huawei ve ZTE‘nin birbirini izlediği sıralamada, HTC ancak 11.sıranın sahibi olarak karşımıza çıkıyor.

Stargundem.com

Etiketler: , , , , , ,

HTC, Yine İlk 10 İçerisinde Yok Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.