Hükümetin 250 sancısı

adminSiyaset0 Yorum 328 Kez Okundu29 Haziran 2012

Hükümetin 250 sancısı

ANALİZ

Son on yılda en tartışmalı yasaları bile bütün riskleri göze alarak
TBMM
’den geçiren Hükümet,
İstanbul
Özel Yetkili Mahkemesi’nin MİT Müsteşarı’nı ifadeye çağırma girişiminin ardından elden geçirmeye karar verdiği Ceza Mahkemeleri Kanunu’nun 250. maddesi konusunda tam bir çıkmaz yaşıyor. Bir tarafta darbe soruşturmalarının ve terörle mücadelenin etkilenmemesi kaygısı, diğer tarafta özel yetkili mahkemelerin (ÖYM) ‘devlet içinde devlet’ olması riski var.
AK Parti
kulislerine göre Başbakan
Tayyip Erdoğan
, ÖYM’lerin tamamen kaldırılmasını istiyor ancak, buna birbirine 180 derece ters iki ciddi itiraz var: 

1- Özel yetkili mahkemelerin özel soruşturma yetkileri olmazsa darbe soruşturmaları derinleştirilemez. 

2- Terörle Mücadele Kanunu gibi bu mahkemelerin görev alanına giren kanunlarda değişiklik yapılmazsa bütün mahkemeler özel yetkili mahkemeye dönüşebilir. 

En gizemli yasa değişikliği
ÖYM’lerle ilgili süreç,
TBMM
kapanmadan tamamlanmak istense de ilk kez ‘muhalefet kıyameti koparmadığı halde’ sancısız bir şekilde tamamlanamadı. Bizzat Başbakan’ın, iki Başbakan Yardımcısı’nın, Adalet Bakanı’nın ve
TBMM
Grup yöneticilerinin katıldığı içeriği ‘gizli’ toplantılar yapıldı. 10 yıllık
AK Parti
tarihinin en gizemli yasa değişikliği süreci oldu. Yapılan çalışmada CMK’nın dört önemli maddesi masaya yatırıldı. Bunlardan ilki, mahkemelerin görev alanlarını belirleyen CMK’nın 250’nci maddesi. Bu maddeye göre, uyuşturucu kaçakçılığı ile ekonomik çıkar sağlama suçu için yapılan örgüt faaliyetleri ve aynı yasada belirlenen katalog suçlar, HSYK’nın belirleyeceği Özel Ağır Ceza Mahkemeleri’nin görev alanına giriyor. CMK 251’inci Madde’de ise 250’nci Madde kapsamına giren suçlarda soruşturmaların HSYK’nın görevlendirdiği Özel Yetkili Savcılar tarafından yapılması öngörülüyor. Bu madde, özel yetkili savcıların soruşturma usullerini de belirliyor ve askeri mahallerde soruşturma gibi geniş yetkiler veriyor. 252. Madde ise özel yetkili ağır ceza mahkemelerindeki yargılama esaslarını belirliyor ve mahkemeye geniş yetkiler tanıyor. 

Görev alanı daraltılabilir
Başbakan’ın, 250. maddedeki özel yetkili mahkemelerin görevlerini belirleyen fıkranın tamamen çıkarılmasını istediği belirtiliyor. Ancak,
AKP
tabanından gelen bazı eleştirilerde, ÖYM’lerin tamamen kaldırılmasıyla birlikte 251 ve 252. maddelerdeki özel soruşturma ve yargılama yetkilerinin de ortadan kalkması gündeme gelecek ve bu hem terörle mücadeleye, hem darbe soruşturmalarına darbe indirecek. Bu nedenle bu mahkemelerin görev alanının daraltılması yönünde bir alternatif üzerinde daha duruluyor. Bu da gerçekleşirse terör ve darbe suçları için özel mahkemeler görevlerine devam edebilecek. Ancak, katalog suçların bu şekilde ayrılamaması riski de var. Hal böyle olunca da üçüncü bir alternatif olarak 251 ve 252. maddelerdeki özel yetkilerin ve soruşturma usüllerinin netleştirilmesi yönünde bir düzenleme gelebilir. Bu düzenleme içinde MİT görevlileri gibi terörle mücadele eden bazı askeri görevliler için de ‘izin’ mekanizması getirilebilir.
AK Parti
kurmayları bu üç alternatif ile ilgili çalışmalarını bugün Başbakana sunacak. ÖYM’lerin tamamen kaldırılması konusunda bazı hukukçular da “O zaman 81 ildeki bütün ağır ceza mahkemelerinin ÖYM olmasının önüne geçecek düzenlemeler yapılmalı” itirazını yapıyor.
Bunun için de Terörle Mücadele Kanunu, CMK ve TCK’nın bazı maddeleri değiştirilmeli.


AK Parti
destek için muhalefet turuna çıktı

Hükümet, 3. yargı paketine, özel yetkili mahkemelerle (ÖYM) ilgili madde eklemek için yoğun bir çalışma sürdürüyor.
AKP
’nin, hâkimlerin yapısı ile ilgili değişiklik planladığı kulislere yansıdı.
AKP
Grup Başkanvekili Mahir Ünal da,
CHP
,
MHP
ve
BDP
’yi ziyaret ederek, ÖYM’lerle ilgili görüş aldı.
CHP
ve
BDP
, “Tamamen kaldırılsın” derken,
MHP
’den “Kaldırılmasın” sesi yükseldi. Olağanüstü yargının son bulmasını isteyen
CHP
ve
BDP
, ÖYM’lerin yerine yeni bir yapı oluşturulmasını istemiyor.
MHP
ise bazı yanlış uygulamalarından rahatsız olmakla birlikte ÖYM’lerin muhafazasından yana olduğunu belirtti.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Hükümetin 250 sancısı Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.