Hüseyin Üzmez’e tutuklama kararı

adminGüncel0 Yorum 251 Kez Okundu9 Temmuz 2012

Hüseyin Üzmez'e tutuklama kararı

Cinsel istismardan’ iki kez yargılanıp tutuklanan, hürriyeti tahditten ise beraat eden Üzmez hakkında Yargıtay üçüncü kez tutuklama kararı çıkarttı.

Bursa’da, 2008 yılı nisan ayında 14 yaşındaki B.Ç. adlı kız çocuğuna cinsel istismarda bulunma suçundan yargılandığı davada 13 yıl 1.5 ay hapis cezasına çarptırılan 80 yaşındaki Hüseyin Üzmez hakkındaki karar Yargıtay tarafından onanırken, beraat ettiği ‘hürriyeti tahdit’ suçlarından cezalandırılması istendi. Mahkeme, yurtdışı yasağı konulan Üzmez hakkında yakalama kararı verdi.

ANNE DE TUTUKLANDI

Üzmez’in tutuklanmasına neden olan olay, 4 yıl önce, Bursa Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla küçük yaştaki kızları B.Ç.’yi para karşılığı erkeklere sattığı öne sürülen anne Livaze Ç. ile babası Bekir Ç.’nin telefonlarının dinlenmesiyle ortaya çıktı. Üzmez, sorgusunda B.Ç. ile evlenmeyi düşündüğünü, o nedenle birlikte olduğunu söyledi. Mudanya Sulh Ceza Mahkemesi, suça yardımcı olduğu gerekçesiyle B.Ç.’nin annesi Livaze Ç.’nin tutuklanmasına karar verdi.

SERBEST KALDI TEKRAR TUTUKLANDI

Hakkında 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Üzmez ile ‘kızını fuhuşa teşvik’ suçundan 20 yıl hapsi istenen anne Livaze Ç.’nin yargılanmasına aynı yılın eylül ayında başlandı. B.Ç.’nin babası Bekir Ç., ilk duruşmada önceki ifadelerini kabul etmedi, Üzmez’den şikâyetçi olmadıklarını söyledi. Adli Tıp Kurumu B.Ç.’nin beden ve ruh sağlığının bozulmadığı yönünde rapor verince Üzmez ile Livaze Ç. 185 gün tutuklu kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. B.Ç.’nin avukatlarının itirazı üzerine İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun bu kez B.Ç.’nin beden ve ruh sağlığının bozulduğunu içeren raporu üzerine Üzmez, 14 Temmuz 2009 tarihinde tekrar tutuklandı.

BERAAT ETMİŞTİ

Üzmez’e 13 yıl 1.5 ay hapis verildi. Böbrek ve solunum yetmezliği nedeniyle Metris Cezaevi’ne sevk edildi. Yargıtay Üzmez hakkında verilen kararı, ‘hürriyeti tahdit’ suçunun, ‘mağdurenin ruh sağlığını bozacak şekilde cinsel istismar suçu’ ile birleştirilmesinden sonra, mağdure çocuğun avukatları ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu avukatlarının duruşmaya katılıp katılmadığının sorulmadığını gerekçe göstererek usulden bozdu. Tekrar yargılanan Üzmez’e 13 yıl 1.5 ay hapis cezası verildi, ‘hürriyeti tahdit’ suçundan ise beraat ettirildi. Mahkeme Üzmez’i de tahliye etti. Dosya temyiz edildi. Yargıtay ‘cinsel istismarda bulunmak’ suçundan 13 yıl 1.5 ay hapis cezasını onadı. ‘Hürriyeti tahdit’ suçlamasıyla ilgili beraat kararını da bozdu. Yurtdışı yasağı ve yakalama kararı çıkarılan Üzmez, yakalandığı takdirde 3’üncü kez aynı davadan tutuklanacak.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Hüseyin Üzmez’e tutuklama kararı Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.