İstanbul’da Kar, İstanbul’da Okullar Tatil 8 Ocak Salı

adminEğitim, Güncel0 Yorum 569 Kez Okundu8 Ocak 2013

Türkiye yeni bir soğuk hava dalgasının etkisinde. Meteoroloji bir çok il için kuvvetli kar yağışı uyarısı yaptı. İstanbul Valiliği, kar yağışı nedeniyle ana okulları, ilk, orta ve liselerde eğitime bir gün ara verildiğini bildirdi. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli personel ile hamilelerde idari izinli sayılacak. Öte yandan İstanbul’da Işık Üniversitesi’nin yanı sıra Okyanus Kolejleri, TED İstanbul Koleji, Bilfen ve MEF Okulları tatil edildi.

9 Ocak Çarşamba günü kar tatili olan iller

Kahramanmaraş, Bingöl, Bursa ve Malatya olmak üzere 4 ilde daha okullar tatil edildi.

2013 yılının beklenen ilk kar yağışı başladı. Şiddetli yağışlar bir çok ilde etkili oluyor. Meteorolojinin yayınladığı uyarıya göre öğleden sonra Marmara Bölgesindeki 11 ilde şiddetli yağış bekleniyor.

Meteoroloji şiddetli kar yağışı için iki ayrı uyarı yayınladı. Marmara bölgesinde yoğun kar yağışının öğleden sonra etkisin artıracağı duyuruldu. Diğer uyarı ise Doğu Anadolu ile İç Anadolu bölgesi için. Bu bölgelerde de kuvvetli yağışlar bekleniyor.

İSTANBUL’DA OKULLAR 1 GÜN TATİL EDİLDİ

kar yagisi hava durumu

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklama şöyle; “Meteorolojik tahminler doğrultusunda şehrimizde görülen zaman zaman etkili kar yağışının halen kesintilerle birlikte devam ettiği ve bu gece görülecek etkili don ve buzlanma sebebiyle 08 Ocak 2013 Salı günü anaokulları ile ilk orta ve liselerde eğitim ve öğretime (1) bir gün süreyle ara verilmesi uygun görülmüştür. aynı gün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli personel ile hamilelerde idari izinli sayılacak. Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunulur”

VALİ TWİTER HESABINDAN DA DUYURDU
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Twitter hesabından gönderdiği mesajda, salı günü okulların tatil edildiğini açıkladı. Vali Mutlu, gönderdiği tweette, “Meteorolojik uyarı, buzlanma riskini yüksek, kar yağışını yoğun gösteriyor. O nedenle salı günü okulları; ‘ana, ilk, orta ve liseleri tatil ettikö dedi.

HANGİ İLLERDE KAR VAR?

Meteoroloji verilerine göre bu illerde öğleden sonra kar yağışı etkisini artıracak. Kar kalınlığının 20 santimetreyi aşması bekleniyor.

*İstanbul,
*Kocaeli,
*Sakarya,
*Yalova,
*Bursa
*Bilecik
*Zonguldak,
*Bartın,
*Bolu,
*Düzce
*Karabük

KUVVETLİ KAR YAĞIŞI BEKLENEN İLLER:

*Sivas,
*Kayseri,
*Nevşehir ,
*Niğde
*Yozgat

BU İLLERDE YOĞUN KAR YAĞIŞI OLACAK
Kar kalınlığının 20 santimetreyi aşması bekleniyor:

*Hakkari,
*Muş,
*Bitlis,
*Bingöl,
*Tunceli,
*Erzincan
*Erzurum

TOPLU ULAŞIM İÇİN EK SEFERLER

İstanbul’da etkili olan kar için 2 gün önceden önlemler alındı. Kar kürüme araçları yerlerini alırken, tuzlama ekipleri de bölgelerine dağıldı.

Ulaşımda yaşanabilecek aksaklıklara karşı da toplu taşımada ek seferler planlandı.

KAR TATİLİ İLAN EDİLEN İLLER VE İLÇELER

-Kahramanmaraş’ta eğitime kar engeli

Ekinözü, Nurhak ve Göksun ilçesinde elverişsiz hava koşulları nedeniyle eğitime ara verildi

* Bayburt’ta yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime 1 gün ara verildi.

* Hakkari’de dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı nedeniyle 132 köy ile 375 mezranın yolu ulaşıma kapattı. Yoğun kar yağışı nedeniyle Hakkari merkez, Çukurca ve Yüksekova ilçeleri ve köylerde okullar 1 gün tatil edildi.

* Erzurum’da yoğun kar yağış nedeniyle bugün ilk ve orta dereceli okullar bir gün süreyle tatil edildi.

* Yoğun kar yağışı nedeniyle Muş merkeze bağlı belde ve köylerde bir gün, Varto ilçesinde ise Pazartesi ve Salı günü olmak üzere 2 gün okullar tatil edildi.

* Erzincan il merkezi ile Tercan, Otlukbeli, Kemaliye, İliç ve Çayırlı ilçelerindeki ilk ve orta dereceli okullarda bugün, Erzincan Üniversitesi’nde ise bugün ve yarın eğitime ara verildi.

* Ağrı kent merkezi Tutak ve Hamur ilçe merkezleri hariç köy, YİBO ve taşımalı merkez ilköğretim okullarında 7 ve 8 Ocak olmak üzere 2 gün, Eleşkirt ilçe merkezi ile tüm köy okullarında ise bir gün süre ile eğitime ara verildi.

* Gümüşhane’de etkili olan kar yağışı nedeniyle kent merkezi ve Kelkit, Şiran ve Köse ilçelerinde ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün ara verildi.

* Tunceli’de yoğun kar yağışı nedeniyle Valilik, Mazgirt İlçesi ve bağlı köylerinde 3 gün, Pülümür İlçesi ve bağlı köylerinde 1 gün, Tunceli merkez ve diğer ilçeler ile bağlı köylerde 2 gün okulların tatil edildiğini duyurdu.

* Bingöl kent merkezi ve bağlı köylerde okullar yoğun kar yağışı nedeniyle bugün tatil edildi.

* Yoğun kar yağışı nedeniyle Bitlis kent merkezi, Tatvan ve Hizan ilçeleriyle bu ilçelere bağlı köylerde okullar 2 gün süreyle tatil edildi.

* Sivas’ta gece saatlerinde başlayan kar yağışı, hayatı olumsuz etkiliyor. Olumsuz hava koşulları nedeniyle Divriği ve Kangal ilçelerinde ilk ve orta dereceli okullarda bugün ve yarın, Suşehri, Zara, Akıncılar ve Gölova ilçelerinde ise taşımalı eğitime bugün ara verildi.

* Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, Pütürge ilçesi ve Akçadağ ilçesinin Kürecik, Kozlucu, Develi ve Levent köylerinin de aralarında bulunduğu bazı dağ köylerinde eğitime bugün ara verildi.

Bursa ve Malatya’da kar yağışı nedeniyle okullar yarın 1 günlük tatil edildi

Etiketler: , , , , , , ,

İstanbul’da Kar, İstanbul’da Okullar Tatil 8 Ocak Salı Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.