İşte Türkiye’deki Suriye

adminGüncel0 Yorum 126 Kez Okundu19 Mayıs 2012

İşte Türkiye'deki Suriye

Suriye’deki iç savaştan kaçan sığınmacılar için Kilis Öncüpınar’da kurulan konteyner kentte 10 bin 536 kişi barınıyor. Kapasite 12 bin. Tesiste 2 bin 51 konteyner, 3 okul, 5 mahalle var. 4 bin 579 kadın, 5 bin 957 erkek, 0-6 yaş arası 2392 çocuk yaşıyor. İstanbul Zeytinburnu, Başakşehir, Beylikdüzü ve Esenyurt belediyeleri 6 oyun parkı yapmış.

FBI STANDARTINDA KORUMA

Tesiste olağanüstü güvenlik önlemleri alınmış durumda. Beton duvarlar dört metre yükselikte. 15 güvenlik kulesi var. Giriş-çıkışlar yakında parmak iziyle yapılacak. Alışverişe dışarıya gitmek isteyenler için tesislere kadar gelen minibüs hattı oluşturulmuş. İzin alan sığınmacılar şehre inebiliyor. Yetkililer tesislerin FBI standartlarında korunduğunu söylüyor. Güvenliği Çevik Kuvvet sağlıyor. Üst düzey bazı Suriyeliler ise MİT gözetiminde.

HALEP-ŞAM CAMİLERİ VAR

Suriyelilerin hayattan kopmaması için herşey düşünülmüş. 10 psikolog görev yapıyor. Türkçe eğitimler başladı. Kadın-erkek kuaförlüğü, halı dokuma, dikiş ve el sanatları eğitimleri veriliyor. 3 camide 330 kişi Kur’an-ı Kerim dersleri alıyor. Camilere Halep ve Şam isimlerinin konulmasını istemişler. Cuma hutbelerinde af, sabır ve barış üzerine vaazları veriliyor. Çocuklara masa tenisi öğretiliyor. Kadınlar satranç oynuyor. Döner yapıp satan bile var. Suriyelilerin her türlü ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir market kurulmuş. Herşey çok ucuz. Kartlarına yüklenen tutarla alışveriş yapabiliyorlar.

ARAPÇA SIKINTISI VAR

Tesisin en büyük sorunu Arapça bilen personel. Bu yüzden Arapça bilen güvenlik görevlileri alınacak. Kilis Valiliği, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Arapça bilen öğretmen talebinde bulunmuş. Bazı Suriyeliler yardımcı öğretmen olarak görev alıyor. Kilis Valisi Yusuf Odabaş, Arap Koleji kurmak istiyor. Diyanet de bu projeye destek vermiş. Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuruldu, cevap bekleniyor.

ÇOCUĞUNA ‘ERDOĞAN’ ADINI VERENLER VAR

Konteyner kentte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan çok seviliyor. Bazı aileler çocuklarına Erdoğan’ın adını vermiş. İlginç istekleri de oluyormuş. Bebek mamasını beğenmeyen de var tüp bebek için yardım isteyen de…

Kamp kaçak hattına darbe vurmuş

Kilis Valisi Yusuf Odabaş ile sohbet etme şansı da bulduk. Suriyelilerin en kısa sürede evlerine kavuşmalarını istediklerini söyleyen Odabaş ‘Burası tüm sığınmacıların alınması için yapıldı ama sayı 24 bini bulunca sorun çıktı. Kalıcı bir tesisi çok kısa sürede yapmayı başardık. Türkçe öğrenmelerini istiyoruz. İstemedikleri sürece kimse kendi ülkesine gönderilmez’ diyor. Odabaş, kamptan Kilis halkının bir bölümünün rahatsız olduğunu belirtiyor: ‘Burada kaçakçılık önemli bir geçim kaynağı. Sigara, benzin, çay, kumaş ve canlı hayvan kaçakçılığı var. Bu kampla birlikte önemli bir kaçakçılık hattı kesildi. Çünkü 18 döner kamerayla etrafı izliyoruz’. Vali Odabaş, Suriyelilerin ilginç talepleri de olduğunu ifade ederek ‘Savaşa gitmek için silah isteyenler, ‘Çatışıp gelelim bize bakın’ diyenler oldu. Biz silahsız gelmelerini istiyoruz. Silah bırakan herkesi kucaklarız. Şu ana kadar silahıyla gelen hiç olmadı. Sınır kapısındaki askerler bizi telefonla arayarak yemek ve su istediler. Onlara da yardım ettik’ dedi. (AKŞAM)

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

İşte Türkiye’deki Suriye Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.