Kar TEM’i kapattı

adminGüncel, İstanbul, Türkiye, Yaşam0 Yorum 542 Kez Okundu30 Ocak 2012

İstanbul’u beyaz örtüyle kaplayan kar yağışı, öğle saatlerinde etkisini artırdı. Yağış nedeniyle Büyükçekmece ilçesinde içinde 2 kişi bulunan bir TIR göle uçarken; TEM otoyolu, Avcılar gişelerinden itibaren trafiğe kapandı

Sibirya ve Karadeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava, kentte etkisini sürdürüyor. İstanbul Boğazı ve kentin kuzey kesimlerinde kar yağışı etkisini daha fazla gösteriyor. Olumsuz hava koşulları yüzünden kamu kuruluşları mesailerine 15.30’da son verdi. Bu yüzden trafikte yer yer yoğunluk yaşanıyor. Zaman zaman etkisini artıran kar yağışı nedeniyle kentin çeşitli bölgelerinde birçok trafik kazası yaşandı

istanbul Kar TEM kapattiTIR GÖLE UÇTU
Büyükçekmece ilçesinde de art arda trafik kazaları meydana geldi. Son kazada bir TIR göle uçtu. Araç içinde bulunan 2 kişi gölde mahsur kaldı.

TEM KAPANDI
Kar yağış nedeniyle TEM otoyolu Avcılar gişelerinden itibaren Edirne istikametinde ulaşıma kapatıldı.

TOPBAŞ: KAOS OLMAYACAK
Kar yağışı nedeniyle açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, belediye olarak çok ciddi bir çalışma içinde olduklarını belirterek ”Bunu İstanbullular fark ediyor. İnanıyorum ki bu kar yağışı, İstanbul’da bir kaos olmayacak” dedi. Kar yağışının bazı bölgelerde biraz daha fazla olduğunu dile getiren Topbaş, yollarda ve ana arterlerde bir sorunun bulunmadığını, rahat bir trafik hareketinin olduğunu söyledi. Vatandaşlardan toplu taşıma araçlarını kullanmalarını isteyen Topbaş, ihtiyaç olmadığı sürece bireysel araçların kullanılmamasını istedi. Acemi şoförleri de uyaran Belediye Başkanı Topbaş, “Yağışlı havada trafiğe çıkmayın” diye konuştu. Kadir Topbaş, yarın da olumsuz hava koşullarının etkisi olması durumunda valiliğin mesai saatleri konusunda karar alabileceğini sözlerine ekledi.

PERŞEMBEYE KADAR KAR VAR

Kentte kar yağışı salı ve çarşamba günleri de aralıklarla etkisini gösterecek. Hava sıcaklıkları kar yağışının etkisiyle 3 ve 5 derece azalırken, kuvvetli rüzgarla don ve buzlanma bekleniyor. Hava sıcaklığının bugün için en düşük eksi 1 derece, en yüksek 2 derece, salı günü en düşük eksi 2, en yüksek 1, çarşamba günü en düşük eksi 1, en yüksek 1 derece olması bekleniyor. Perşembe gününden itibarende İstanbul’da parçalı bulutlu hava etkili olacak. Kar yağışı perşembe günü sıcaklıkların artmasıyla etkisini yitirecek.

‘KIRMIZI ALARM’
Bu arada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), kar yağışı nedeniyle ”sarı” alarmdan ”kırmızı” alarma geçti. Belediye ve Karayolları ekipleri, yollarda tuzlama çalışmaları yapıyor.

YOLLARA 10 GÜNDE 18 BİN TON TUZ
Ekipler, dün gece 3 bin 772 ton tuz, 73 ton solüsyon kullandı. Kar yağışının başladığı 19 Ocak’tan bugüne toplam 18 bin 932 ton tuz, 442 ton solüsyon kullanıldı. Karla mücadele ekipleri 9 bölgede 2 bin 406 personel, 870 araç ile gece ve gündüz buzlanmaya karşı çalışmalarını 24 saat esasına göre devam ediyor. Belediyenin başlattığı ”evsizlere barınma” çalışmaları, Sarıyer Ferahevler Mahallesi’nde bulunan Metin Oktay Spor Salonu’nda devam ediyor.

THY’NİN 190 SEFERİ İPTAL
THY, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan yurt dışına yapılması gereken 54 dış hat, yurt içinde ise 41 iç hat seferini karşılıklı olarak iptal etti. Karşılıklı seferler dikkate alındığında THY dış hatlarda 108, iç hat seferi de ise 82 seferini iptal etmiş oldu. Yolcular, “444 0 849” numaralı çağrı merkezinden seferleri kontrol edebilirler. Ayrıca mobil cihazlardan uçuşlarla ilgili bilgilere ”mobil.thy.com” adresinden de erişilebilir.

 

Etiketler: , , , , , , , ,

Kar TEM’i kapattı Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.