KCK duruşmasında avukatlar salonu terk etti

adminGüncel0 Yorum 129 Kez Okundu2 Temmuz 2012

KCK duruşmasında avukatlar salonu terk etti

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’de görülen 140’ı tutuklu 205 sanıklı KCK Davası’nın birinci duruşması başladı. Duruşmada Prof. Dr. Büşra Ersanlı ve Ragıp Zarakolu’nun da aralarında bulunduğu 140 tutuklu sanık hazır bulundu. Duruşmada ana dilde savunma ile görevsizlik ve yetkisizlik konularındaki talepler alındı.

AVUKATLAR SALONU TERK ETTİ

Bilirkişi incelemesi, görevsizlik, yetkisizlik, dava dosyasının Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesi ve Kürtçe savunma hakkındaki taleplerin reddine karar verilince, avukatlar duruşmayı terk etti.

KÜRTÇE SAVUNMA İSTEDİLER

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen terör örgütü KCK’ya yönelik davanın duruşmasında tutuklu sanıklardan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Meclis Üyesi Hasan Özgüneş, Kürtçe savunma yapmak isteyenler adına savunma yapmak istediğini söyleyerek söz aldı.

SİYAH GİYİNDİK ÇÜNKÜ..

Bugünün, Madımak oteli saldırısının yıl dönümü olduğuna dikkat çeken Özgüneş, “Eğer burada olmasak şimdi Sivas’ta olacaktık.” diye konuştu. Özgüneş, “Bu nedenle arkadaşların büyük bir bölümü siyah giysi giyerek geldiler duruşmaya.” dedi

KÜRTÇE SAVUNMA TALEBİNE RET

Mahkeme Başkanı Ali Alçık, “Görülmekte olan dava BDP’nin, Kürtlerin, Kürtçenin yargılanması veya BDP’nin kapatılması davası olmayıp, sanıkların silahlı terör örgütü yöneticisi ve üyesi oldukları iddialarına ilişkindir.” diye konuştu. Alçık, bilirkişi incelemesi, görevsizlik, yetkisizlik, dava dosyasının Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesi taleplerinin reddine karar verdiklerini açıkladı.

KÜRTLER KURUCU UNSURDUR

Avukatların konuşmalarında “Lozan Anlaşması’na göre azınlıkların mahkemede kendi dillerinde savunma yapabilme haklarının olduğunu” söylediklerini hatırlatan Alçık, “Lozan Anlaşması’ndaki söz konusu hükmün Türkiye’deki Müslüman olmayan azınlıklara yöneliktir. Kürtler, Lozan Anlaşması’nda azınlık statüsüne alınmamıştır ve Türkiye Cumhuriyeti’nin asli kurucu unsurlarıdır.” açıklamasını yaptı ve Kürtçe savunma taleplerinin reddedilmesine hükmetti.

SALONA KOMANDOLAR ALINDI

Bu karar üzerine sanık avukatlarından Hüseyin Boğatekin, taleplerin kabul edilmediği için yarınki oturuma kadar duruşmayı terk edeceklerini söyledi. Boğatekin’in açıklamasının ardından avukatlar duruşma salonunu terk etmek için ayağa kalkınca, sanıklar ve izleyiciler ayağa kalkarak bu durumu alkışladı. Seyirciler arasından da zılgıt sesleri yükseldi. Mahkeme Başkanı Ali Alçık’ın talimatı ile dışarıda bekleyen Komandolar duruşma salonunda seyircilerin ön tarafına alındı. Başkan Alçık, duruşmaya ara verdiklerini söyledi. Mahkeme heyeti duruşma salonundan ayrıldı.

BDP’Lİ VEKİLLER VE GAZETECİLER İZLEDİ

Salonun kapasitesi kadar izleyici alınırken, BDP milletvekilleri Gülten Kışanak, Ayla Akat Ata, Ertuğrul Kürkçü, Sebahat Tuncel, Sırrı Sürreyya Önder, Pervin Buldan ve Levent Tüzel ile CHP Milletvekili Binnaz Toprak da duruşmada hazır bulundu. Duruşmaya ayrıca KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve gazeteciler Oral Çalışlar, Nuray Mert, Ahmet Şık da izleyici olarak katıldı.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

KCK duruşmasında avukatlar salonu terk etti Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.